Před 80 lety byl Reinhard Heydrich ustaven říšským protektorem Protektorátu Čechy a Morava

2021 09 28 06Dnes, 28. září 2021, je tomu 80 let od ustavení Reinharda Heydricha říšským protektorem v Praze. Večer na tajné schůzce seznámil své soukmenovce v Praze z vedení gestapa a SS se svým programem, který byl zveřejněn 2. října.

Ihned vyhlásil stanné právo, dal zatknout premiéra gen. Aloise Eliáše, 29. září byl popraven Augustin Pechlát, náčelník Čs. obce sokolské, 8. října bylo zatčeno 5000 sokolů, plošně po celém Protektorátu, bez prokázání viny, bez soudu, preventivně, že byli členy Sokola. Po válce se jich vrátilo 46. Do konce listopadu bylo popraveno 440 lidí, několik tisíc jich šly do koncentráků. Další tisíce popravených následovaly vzápětí. To byl důvod, proč byl vyslán výsadek Anthropoid Gabčík s Kubišem s úkolem odstranit Heydricha.

2021 09 28 06Reinhard Heydrich rozhodl o osudu protektorátních Židů, podílel se na vytvoření holokaustu, naplánoval vyvraždění miliónů lidí. Podílel se na perzekuci Židů a posléze se stal jedním z hlavních organizátorů holocaustu. Předsedal konferenci ve Wannsee, která uvedla do praxe tzv. Konečné řešení židovské otázky, na které bylo dohodnuto usmrcení miliónů lidí židovské národnosti ve vyhlazovacích táborech smrti (např. Majdanek, Treblinka, Osvětim, Chelmno atd). Rozkaz od Hitlera zněl jasně: zlomit odboj a poněmčit, nebo vystěhovat na Východ a fyzicky zlikvidovat. „Vládl nad životem a smrtí“, řekl český vojenský historik Eduard Stehlík.

Dne 28. září 1941, jako i dnes, bylo úterý, den svatého Václava, je tomu dnes přesně 80 let, kdy byl Heydrich jmenován Hitlerem jako zastupující říšský protektor v Čechách a na Moravě. Často je také označován jako „kat českého národa“. Proč je nutné si tuto událost připomínat?

► Zvukový záznam z 28. září 1941 vyposlechněte ZDE

Pro český národ po nástupu Heydricha nastalo období hrůzovlády, které do té doby Češi nepoznali. Krátce po jeho příchodu byly zahájeny popravy opravdu nesmírně významných osobností vojenského i civilního života. Přišel muž, který byl pravděpodobně připravený český národ ve středu Evropy úplně zlikvidovat. Připomínání si okamžiků opravdu reálného ohrožení existence českého národa je nesmírně důležité. V moderních dějinách jsme něco takového, jako je likvidace nebo úplné vysídlení, nezažili, neumíme si to ani představit.

Přesně tohle by se opravdu stalo, kdyby nás nezachránil Sovětský svaz, když díky jeho Rudé armádě byli Češi v květnu 1945 zachráněni před jistou fyzickou likvidací. Za cenu 144 tisíc padlých rudoarmějců na čs. území.

Proč se tohle česká mládež ve školách neučí? Proč levic. polit. strany tohle nepřipomínají? Proč se o tom nemluví na půdě českého parlamentu?

Please publish modules in offcanvas position.