ZEMANOVA DLOUHODOBÁ PODPORA BĚLORUSKÉ OPOZICE PROTI LUKAŠENKOVI

2021 01 06 05Erik Best (EB)

Prezident Miloš Zeman tento týden vyjádřil v Praze podporu běloruské opoziční vůdkyni Svjatlaně Cichanouské, což vzhledem k jeho příklonu k Rusku mnohé šokovalo.

Vedlo to ke vtipům o tom, že je skutečně „dezorientovaný“, jak tvrdí prezidentský kandidát a senátor Pavel Fischer ve svém návrhu v Senátu.

Petr Honzejk z Hospodářských novin napsal, že Zeman prochází zázračnou proměnou, jako by dělal na senátory náhlým záchvatem normality dlouhý nos. Ekonom Tomáš Sedláček v HN napsal, že by čekal, že běloruského aktivistu přijme Václav Havel, ale nikdy ne Václav Klaus nebo Miloš Zeman.

Ne tak rychle, pánové! Prověřili jsme naši databázi článků a našli taktéž v Hospodářských novinách informaci o tom, že Zeman navštívil Bělorusko v roce 2002, tehdy jako český premiér a předseda Výboru pro mír, demokracii a lidská práva Socialistické internacionály. Setkal se tam i s běloruskou opozicí. Když oznámil, že se s Alexandrem Lukašenkem sejde pouze za přítomnosti celé delegace včetně účastníků z řad běloruské opozice, tak se schůzka s Lukašenkem nakonec neuskutečnila.

► Zdrojový článek z HN naleznete zde.

Šokující, že? Zemanův postoj k Bělorusku je ve skutečnosti konzistentní.

Please publish modules in offcanvas position.