Filipova záhadná gruzínská mise: komunista na dotazy reagoval vulgaritami a pak cestu zrušil

Zdislava Pokorná (zdroj)

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) měl jet ve čtvrtek spolu s poslankyní Terezou Hyťhovou (Trikolóra, dříve SPD) a zástupci nadačního fondu Regi Base do Gruzie, odkud měli podle oficiálního programu přivézt na léčení do Česka dva válečné veterány.

Odletět měl původně také náměstek ministra obrany Vladimír Müller, tomu však resort cestu zamítl – o programu ani převozu veteránů prý oficiálně nemá informace. A nakonec cestu zrušil i Filip.

Postupně se otevírají hranice a do zahraničí vyrážejí první poslanecké delegace. Už pozítří měl do Gruzie odjet předseda komunistů Vojtěch Filip. Z mise, o které je známo jen velmi málo, měl do Česka přivézt na léčení gruzínské veterány.

2021 05 19 01

Filip se měl ale sejít i s gruzínským ministrem obrany, a proto chtěl na cestu zlákat i náměstka českého ministra Vladimíra Müllera, který je na resortu právě díky nominaci od komunistů. Jenže tomu ministr Lubomír Metnar (za ANO) cestu zakázal.

Sám Filip nedokázal Deníku N jasně vysvětlit, co mělo být účelem cesty – údajně šlo o čistě humanitární akci. "Jedeme tam z humanitárních důvodů. Přivezeme dva nemocné gruzínské vojáky, kteří bojovali v Afghánistánu a budou léčeni v České republice. A co jako?" reagoval na dotazy, proč na cestu vyráží.

Redakce se ptala i na to, proč má Filip naplánované jednání s gruzínským ministrem obrany. "Protože jde o válečné veterány, tak s kým mám jako jednat? Co je na tom nelogického? Je to věc ministerstva obrany, a proto tam s ním budu jednat", dodal.

Filip si na cestu nechal přidělit vládní letoun, sám přitom tvrdí, že organizátorem cesty nebyl on, ale spolek Regi Base. "My jsme se k té iniciativě přidali. Pomáháme podobným občanským sdružením, když je to v naší moci", vysvětluje šéf komunistů.

Odmítl říct, kdo další ho měl na Kavkaz doprovodit. "Ježišmarja, já vám to nebudu hledat. Vy mě chcete nasrat. Chcete mě nasrat, protože jste línej si to najít. Proč si to mám já pamatovat? Vy si zjednodušujete práci a mě tím obíráte o čas", reagoval na dotazy místopředseda Sněmovny. Nakonec podle serveru Seznam Zprávy cestu zrušil.

Deník N zjistil, že z politiků se Filip domluvil s Terezou Hyťhovou, poslankyní za Trikolóru, a Josefem Hájkem z ANO. Ten po několika dotazech vysvětlil, že byl požádán, aby jel, a tak souhlasil. Po několika hodinách – ještě před zrušením cesty – se Deníku N ozval znovu s tím, že na cestu z "osobního rozhodnutí" nakonec nevyrazí.

Dvoudenní cesty se měl zúčastnit i šéf nadačního fondu Regi Base Hynek Čech, podle nějž by spolek letěl do Gruzie i bez politického doprovodu. "Protože nás gruzínské ministerstvo obrany poprosilo o spolupráci při rehabilitaci vojáků," vysvětluje Čech s tím, že už před lety přivezli do Česka na léčení dva vojáky z Ukrajiny.

"My jsme soukromá nezisková organizace a před dvěma lety jsme přivezli dva ukrajinské vojáky, a tak protože už zkušenosti máme, ministerstvo obrany Gruzie nás poprosilo, zda bychom jim nepomohli", tvrdí Čech. Fond má podle něj s gruzínským ministerstvem podepsat smlouvu o převozu dalších zraněných veteránů.

"Součástí toho bude i podpis smlouvy o spolupráci a v dalším měsíci přiletí další vojáci, pro které tady budeme zajišťovat léčbu, bude tady takový letecký most", vysvětlil před zrušením letu.

Nadační fond Regi Base je známý mimo jiné tím, že se pokusil přivlastnit si symbol Dne válečných veteránů – vlčí máky. Nechal si je nechal zaregistrovat jako ochrannou známku a následně posílal právníky na společnosti, které neměly pro výrobu a distribuci od Regi Base licenční souhlas. Na základě toho také fond vede spor s ministerstvem obrany.

"V červnu 2020 jsme k Úřadu průmyslového vlastnictví podali návrh na prohlášení ochranné známky za neplatnou. Celý případ dosud není uzavřen", napsal Deníku N mluvčí resortu Jan Pejšek.

V minulosti Hynek Čech dostal podmíněný trest a tříletý zákaz podnikání. Podle rozsudku, z nějž citovaly Hospodářské noviny, stál za plánem poškodit tuzemské výrobce rakví pomocí smyšlených insolvenčních návrhů a za pomoci romského bezdomovce s falešnou identitou. Poslankyně Hyťhová dodala, že veteráni mají být převezeni na severní Moravu. "Budeme nabírat vojáky na cestu zpět a povezeme je do Ostravy", napsala Deníku N.

Jenže jihokavkazská země dala od cesty ruce pryč. "My to neorganizujeme. Jde o žádost ze strany českého velvyslanectví v Tbilisi, proto vám na vaše otázky nemůžeme odpovědět", reagovala na dotazy Deníku N ambasáda. Černínský palác do vydání článku na otázky nereagoval, stejně jako ministerstvo obrany v Tbilisi.

"V cestě místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR došlo k vývoji, cesta se neuskuteční", napsal pak stručně český velvyslanec v Tbilisi Petr Mikyska. A od plánu se distancuje i ministerstvo obrany. Náměstkovi Vladimíru Müllerovi, který s účastí původně souhlasil, cestu zakázal ministr Metnar.

"Minulý čtvrtek proběhla debata na zasedání kolegia a tam se rozhodlo, že do Gruzie nepojedu. On (ministr) v tom termínu upřednostnil mou práci na ministerstvu, tak bych to formuloval. A proč mi to pan Metnar nedovolil? No zeptejte se pana Metnara, proč mi to nedovolil", reagoval náměstek na dotazy. V Gruzii prý chtěl řešit téma Severoatlantické aliance.

Ani resort obrany zamítnutí náměstkovy účasti detailněji nevysvětlil. "Z rozhodnutí ministra se cesty nezúčastní on ani jiný zástupce", napsal Deníku N mluvčí Jan Pejšek. Ministerstvo podle něj nemá o programu cesty informace a se spolkem Regi Base na převozu veteránů oficiálně nespolupracuje. "Na vyjednávání převozu veteránů z Gruzie se ministerstvo obrany nijak nepodílelo. V ČR nebudou pobývat v zařízeních resortu", dodal.

Filip: Žádní podnikatelé a Omnipol řešit nebudu

Podle šéfky sněmovního branného výboru Jany Černochové (ODS) Filipova cesta vyvolávala hned několik otázek. "Místopředseda Sněmovny, který neměl nikdy zájem o věci obrany, jede jednat s ministrem obrany Gruzie? Navíc když nemá doprovod českého ministerstva obrany? Co pak chce dojednávat s ministrem obrany Gruzie? To je docela divné, jemu tam jde o nějaký byznys?" ptá se Černochová.

Šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek připomíná, že Gruzie by se mohla zajímat o produkci českých zbrojařů. Podle něj by dávalo smysl, kdyby zbrojařská firma Omnipol se svým strategickým partnerem Aero Vodochody nabídli gruzínské armádě letouny L-39NG. "Dávalo by to smysl, protože armádní letoun L-39NG je jeden z jejich nejlepších produktů na výcvik pilotů, takže by bylo logické, aby společnosti produkt nabízely co nejvíce armádám, včetně té gruzínské", řekl Deníku N Hynek.

Za Aero Vodochody se Filip opakovaně veřejně postavil. Do Gruzie jej však podle jeho slov žádní zástupci firem doprovázet neměli, údajně ani neměl v plánu s gruzínským ministrem probírat obchody. "Ne, neletí s námi žádný zástupce žádné firmy. Gruzie je chudá, ta by si od nás nic nekoupila", tvrdil ještě před odvoláním cesty.

Také Omnipol popřel, že by měl jeho zástupce nyní nebo v příštích týdnech Gruzii navštívit. "V příštích týdnech nikdo z našich zástupců žádnou cestu do Gruzie neplánuje", napsala Deníku N tisková mluvčí společnosti Marika Přinosilová. Na dotaz, zda by společnost letouny L-39NG gruzínské armádě nabídla, už ale nereagovala.

"Gruzie pro nás není prioritní trh, a tudíž se delegace neúčastníme", napsal pak Deníku N Tobiáš Tvrdík, tiskový mluvčí společnosti Aero Vodochody.

Obě společnosti v polovině letošního ledna podepsaly s vietnamskou armádou zakázku v hodnotě několika miliard korun na dodávku dvanácti cvičných letounů L-39NG. Zájem o tyto stroje v uplynulých měsících projevila také portugalská společnost SkyTech a několik dalších zemí včetně sousedního Slovenska nebo Maďarska, kde si armáda letouny testovala.

Čtyři letouny byly od roku 2017 nabízeny také české armádě, konkrétně státnímu podniku LOM Praha, zatím však žádný kontrakt uzavřen nebyl. "Od roku 2017 vede státní podnik kontinuální jednání pouze s výrobcem letounů, tedy akciovou společností Aero Vodochody Aerospace. Jednání tak stále probíhají a nejsou dosud ukončena, proto k nim není možné sdělovat bližší podrobnosti", napsal Deníku N mluvčí resortu Pejšek. Podle něj se nyní řeší návrhy smluvních podmínek. "Včetně cenových parametrů a jejich ověřování", uzavřel.

Please publish modules in offcanvas position.