Vzpoury generálů ve Francii a USA. Bude občanská válka, soudí Jaroslav Bašta

2020 11 15 06Jaroslav Bašta

Desítky generálů ve výslužbě sepsaly ve Francii i ve Spojených státech otevřené dopisy. V nich generálové varovali před islámem či zpochybňovali Bidenovu příčetnost. V každé zemi, kde ve jménu pokroku poslali demokracii do penze, však podle někdejšího diplomata a politického analytika Jaroslava Bašty dříve či později vypukne občanská válka.

„Proto před ní jako první varují právě vojáci. Asi začne podobně, jako to dnes vidíme v Izraeli či na ulicích islamizovaných západoevropských velkoměst – kvůli rasismu, antisemitismu a náboženské nesnášenlivosti“, píše v komentáři pro První Zprávy.

Původně byly Francouzů dvě desítky, které protestovaly proti pokračující islamizaci své země. Vadila jim nedůslednost prezidenta Emmanuela Macrona, který dal najevo, že v příštím roce v prezidentských volbách počítá s hlasy francouzských muslimů. Generálové ve výslužbě upozornili na islamistické hordy na předměstích, které postupně přivedou zemi do kruté občanské války. Aby k ní nedošlo, avizovali, že jsou ochotni aktivně vystoupit proti prezidentovi.

Macron to pochopil jako pohrůžku pučem a nahrávku na smeč pro opoziční prezidentskou kandidátku Marine Le Pen. Upozornil signatáře dopisu, že za svou aktivitu mohou být potrestáni. Dosáhl tím jen toho, že je podpořili důstojníci v aktivní službě, takže ozbrojený převrat přestal být jen teoretickou možností.

„Mezi původním francouzským obyvatelstvem mají názory a požadavky vojáků silnou podporu. Vydrží-li až do příštího roku, vojenský převrat nebude nutný, protože Francouzi si zvolí novou hlavu státu, která nepokoje na přistěhovaleckých předměstích potlačí přinejmenším stejně tvrdě, jako zasáhl prezident Macron proti hnutí Žlutých vest“, dodává Bašta.

V USA se zase postavilo 120 amerických vysloužilých generálů a admirálů za Donalda Trumpa, poraženého ve volbách na konci minulého roku. Zpochybňují jejich výsledky, žádají důslednou kontrolu hlasování a neuznávají hlavní mantru odpůrců identifikace voličů – údajný rasismus, který se v ní skrývá.

Stejně jako jejich francouzští kolegové kritizují nelegální migraci přes otevřené hranice. Jejich nejvážnější výhrady směřují přímo proti prezidentovi Bidenovi. Zpochybňují jeho duševní a fyzické zdraví, tím pádem jeho schopnost vládnout. Považují jej také za stoupence totalitní marxistické ideologie, nepřítele svobodných voleb a svobody slova.

K tomu všemu Bašta na základě historických poznatků závěrem shrnuje: „V každé zemi, kde ve jménu pokroku poslali demokracii do penze, dříve či později vypukne občanská válka. Proto před ní jako první varují právě vojáci. Asi začne podobně, jako to dnes vidíme v Izraeli či na ulicích islamizovaných západoevropských velkoměst – kvůli rasismu, antisemitismu a náboženské nesnášenlivosti.“

Please publish modules in offcanvas position.