Ruská FSB odtajnila videozáznam agentů amer. CIA ─ k pokusu zlikvidovat prez. Lukašenka s jeho rodinou

Důstojníci ruské Federální bezpečnostní služby FSB (Федеральная служба безопасности) jsou zářnou ukázkou toho, jak má fungovat kontrašpionáž. FSB totiž 20. dubna t.r. uveřejnila videozáznam setkání dvou naverbovaných agentů CIA s cílem zavraždit běloruského prezidenta.

Ti přijeli do Moskvy a setkali se s několika běloruskými generály a vysoce postavenými důstojníky běloruských ozbrojených sil, které podle FSB zaujala činnost obou agentů CIA a jejich plán zorganizovat 9. května 2021 v Minsku ozbrojený státní převrat podle mustru a vzoru státního převratu v Egyptě ze dne 6. října 1981.

Během vojenské přehlídky vzbouřenci egyptské armády tehdy v roce 1981 zastřelili prezidenta Egypta Anwara Sadata, který sledoval přehlídku svých vojsk. Ruská FSB z odposlechů a nahrávek zjistila, že dva agenti CIA plánovali v Bělorusku na Den vítězství 9. května provést de facto stejný převrat a zastřelit Alexandera Luakšenka spolu s celou jeho rodinou, která žije ve městě Ostrošický Gorodok. Převrat byl zmařen ruskou FSB doslova na poslední chvíli, protože pučisté již mají v Bělorusku sklady zbraní a nachystané partyzány připravené k úderu, jakmile přijde rozkaz. Ruská agentura TASS o profesionálním zásahu agentů FSB proti pučistům přinesla tuto tiskovou zprávu:

Dle ruské agentury TASS Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) dne 17. dubna t.r. zadržela dva jednotlivce, kteří plánovali vojenský puč v Bělorusku a atentát na prezidenta Alexandra Lukašenka, uvedlo Centrum pro vztahy s veřejností FSB.

2020 01 26 02„Ve zvláštní operaci prováděné Federální bezpečnostní službou Ruské federace spolu s Výborem pro státní bezpečnost Běloruské republiky (KGB) došlo k zabránění protiprávní činnosti Jurase Leonidoviče Zjankoviče, dvojího občana Spojených států a Běloruské republiky, a běloruského občana Alexandra Feduty, protože oba plánovali vojenský puč v Bělorusku v souladu s osvědčeným scénářem „barevné revoluce“ za účasti místních a ukrajinských nacionalistů, stejně jako počítali s fyzickým odstraněním prezidenta Alexandra Lukašenka“, uvedla FSB.

FSB uvedla: „Podle proaktivních informací obdržených od běloruských partnerů organizovali ideologové radikální opozice Zjankovič a Feduta soukromé rozhovory na internetu a diskutovali o plánu ozbrojeného povstání v Bělorusku a rozhodli se uspořádat osobní setkání v Moskvě s využitím dostupných opatření k utajení a setkali se s opozičně smýšlejícími generály ozbrojených sil Běloruské republiky.“

Centrum pro vztahy s veřejností FSB dále uvedlo, že po příjezdu Zjankoviče do Moskvy po ukončení jeho konzultací v USA a v Polsku se toto setkání uskutečnilo v soukromém salónku v restauraci v Moskvě.

“Na schůzce spiklenci řekli běloruským generálům, že pro úspěšné provedení jejich plánu je nutné fyzicky odstranit téměř všechny nejvýznamnější osobnosti Běloruské republiky. Podrobně popsali plán vojenského puče, včetně obsazení rozhlasových a televizních center, aby vysílaly jejich projevy k národu a chtěli blokovat vnitřní jednotky armády a oddíly OMON (pořádkové policie) loajální vůči orgánům v hlavním městě“, poznamenala mluvčí FSB.

“Připravovali výpadek běloruské energetické sítě, aby bránili protiakci armády a donucovacích orgánů. Některé ozbrojené skupiny partyzánů umístěné na skrytých základnách měly zahájit aktivní fázi“, uvedla mluvčí FSB a dodala, že konečným cílem byl otřes běloruského ústavního systému, odstranění pozice prezidenta a získání politické moci v Národním výboru pro usmíření.

2020 01 26 02Převrat byl naplánován na 9. května během přehlídky na Den vítězství v Minsku, uvedla FSB. Blíže k organizátorům pokusu o státní převrat v Bělorusku viz ZDE

2020 01 26 02A ještě se lze podívat i ZDE

„Poté, co bylo zaznamenáno a nahráno výše uvedené setkání, byli spiklenci zadrženi ruskými bezpečnostními službami a předáni běloruským protějškům“, uvedla FSB.

Please publish modules in offcanvas position.