Ministerstvo zahraničí ČR si předvolalo ruského velvyslance kvůli Navalnému.

2021 02 04 062021 01 03 02a twitterovém účtu českého ministerstva zahraničí bylo zveřejněno, že si resort předvolal ruského velvyslance Změjevského. Důvodem je kauza blogera Alexeje Navalného. K jeho odsouzení se vyslovila i Evropská unie. Na účtu stojí:

2021 02 04 04MZV předvolalo ruského velvyslance Změjevského. Náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař protestoval proti odsouzení Navalného, které považujeme za politicky motivované, i proti brutálním zásahům policie proti pokojným demonstrantům. Vyzýváme Rusko k okamžitému propuštění Navalného.

„EU vyzývá k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Navalného, ​​jakož i těch občanů a novinářů, kteří byli zadrženi za to, že využili svého práva na pokojné shromažďování a svobodu projevu“, uvedl šéf evropské diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení jménem EU.

V dokumentu se píše, že „EU odsuzuje rozhodnutí ruských orgánů o verdiktu ve věci Navalného a považuje ho za nepřijatelné, jelikož je politicky motivované a je v rozporu s mezinárodními závazky Ruska v oblasti lidských práv“.

2020 12 22 03řipomeňme, že 2. února zrušil soud v Moskvě podmíněný trest blogera Alexeje Navalného v případu Yves Rocher a nahradil ho 3,5-letým trestem odnětí svobody. Rozhodnutí o změně podmíněného trestu dosud nevstoupilo v platnost ─ strany mají deset dní na odvolání.

2021 01 10 14oud zvažoval zrušení podmíněného trestu a jeho nahrazení skutečným odnětím svobody. Předtím bylo naplánováno projednávání případu u Simonovského soudu v hlavním městě, ale nakonec bylo rozhodnuto provést jej v místním formátu u Městského soudu v Moskvě, aby se ho mohlo zúčastnit více zástupců médií.Комментарий
Посольства Российской Федерации в Чешской Республике

2021 02 04 053 февраля 2021 г. по просьбе чешской стороны состоялась встреча Посла Российской Федерации в Чехии А.В. Змеевского с заместителем Министра иностранных дел Чехии А. Хмеларжем.

2021 01 10 01контексте последних заявлений чешской стороны по ситуации вокруг А. Навального однозначно указали партнерам на недопустимость вмешательства Праги во внутренние дела России. Решительно отвели спекуляции о якобы имеющейся политической подоплеке принятого в отношении него вердикта российского суда. Попытки оказывать давление на работу судебных властей в нашей стране из-за рубежа не можем рассматривать иначе, как недружественные действия, нарушающие международно-правовые нормы. Передали документ в хронологическом порядке излагающий события вокруг т.н. отравления А. Навального, его возвращения из Германии в Россию и отвергающий известные спекуляции по данному сюжету (см. ЗДЕСЬ).

2021 02 04 03одчеркнули, что в вопросах обеспечения прав человека, в т.ч. свободы выражения и собраний, Российская сторона действует в соответствии с нормами национального законодательства и международными обязательствами, в т.ч. по Международному пакту о гражданских и политических правах.

2020 12 23 12ы считаем неприемлемым применение двойных стандартов в подходах к вопросу соблюдения прав человека в разных странах. Поинтересовались, выражали ли в Праге озабоченность судьбой преследуемого Вашингтоном 2020 09 24 03по политическим мотивам известного 2021 01 12 07правозащитника Дж. Ассанжа, которому в Великобритании отказано в освобождении под залог и которому в случае вполне реальной выдачи в США может грозить вынесение смертного приговора. Вызывает вопросы и отсутствие реакции Праги на действия органов правопорядка при разгоне демонстраций в США, Франции, Нидерландах, Германии и в самой Чехии (см. ЗДЕСЬ). Мы напомнили о 2020 01 26 02 факте применения силы чешскими полицейскими в отношении участников митинга на Староместской площади в октябре 2020 г., выражавших свою гражданскую позицию. Порекомендовали чешской стороне сконцентрироваться на решении собственных проблем в правочеловеческой сфере, на которые Праге неоднократно указывалось, в том числе на профильных международных площадках.

С уважением

Посольство Российской Федерации в Чешской РеспубликеKomentář
Velvyslanectví Ruské federace v České republice

2021 02 04 053. února 2021 se na žádost české strany uskutečnilo setkání velvyslance Ruské federace v České republice A.V. Změjevského s náměstkem ministra zahraničních věcí České republiky A. Chmelařem.

2021 01 09 02souvislosti s posledními prohlášeními české strany k situaci kolem A. Navalného jsme jednoznačně upozornili partnery, že vměšování Prahy do vnitřních záležitostí Ruska je nepřípustné. Rozhodně jsme odvrátili spekulace o údajně existujícím politickém pozadí verdiktu ruského soudu proti němu. Pokusy o vyvíjení tlaku na činnost justičních orgánů v naší zemi ze zahraničí nelze vnímat jinak než jako nepřátelské akce, které porušují mezinárodní právní normy. Předali jsme dokument, který chronologicky popisuje události kolem tzv. otrávení A. Navalného, jeho návratu z Německa do Ruska a vyvrací známé spekulace na toto téma (viz ZDE).

2020 12 23 11důraznili jsme, že v otázkách ochrany lidských práv, včetně svobody projevu a shromažďování, jedná ruská strana v souladu s normami ruské legislativy a mezinárodních závazků, včetně Mezinárodního paktu o občanských a politických právech.

2020 12 22 03oužívání dvojích standardů v přístupech k otázce dodržování lidských práv v různých zemích považujeme za nepřijatelné. Položili jsme otázku, zda Praha vyjádřila znepokojení nad osudem známého aktivisty v oblasti 2020 09 24 032021 01 12 07lidských práv J. Assangeho, pronásledovaného Washingtonem z politických důvodů, kterému bylo ve Velké Británii odepřeno propuštění na kauci a kterému by při dosti pravděpodobném vydání do USA mohl hrozit rozsudek smrti. Otázky vyvolává i absence reakce Prahy na jednání bezpečnostních orgánů během potlačení demonstrací v USA, Francii, Nizozemsku, Německu a samotné České 2020 01 26 02republice (viz ZDE). Připomněli jsme použití síly Policií ČR proti účastníkům shromáždění na Staroměstském náměstí v říjnu 2020, kteří vyjadřovali svou občanskou pozici. Doporučili jsme české straně soustředit se na řešení vlastních problémů v oblasti lidských práv, na které byla Praha opakovaně upozorňována a to i v příslušných mezinárodních organizacích.

s úctou

Velvyslanectví Ruské federace v České republice