Jednou pozitivní, podruhé negativní aneb takto se lže v Evropské unii národům do očí

Covid nemáte, ujistil Čechy ředitel nemocnice. Stát je ale vede jako pozitivní.

2021 01 10 14tále přibývá lidí, kteří v jeden čas dostanou rozdílné výsledky testů na koronavirus. Kvůli tomu si testovaní nemohou být jistí, zda nemoc COVID-19 mají, či ne. Své o tom ví reportérka CNN Prima NEWS Jana Schillerová, která si tímto procesem prošla s celou rodinou.

2021 02 01 02

Viz záznam CNN Prima NEWS z 31. ledna 2021

 

2020 12 22 03řed týdnem v sobotu odhalil rychlotest typu Lamp udělaný v laboratoři kousek od letiště v Praze, že je manžel Schillerové pozitivní na nemoc COVID-19. Další tři členové rodiny proto museli jít do karantény. Tato laboratoř přitom vypadá jako dobrá volba pro rychlé testování, obzvlášť když se rodina chystá na dovolenou.

2020 12 23 03est byl sice u manžela pozitivní, ale příznaky neměl žádné. „Proto jsme se po dvou dnech rozhodli, že si ho zopakujeme jinde. PCR test v centru Prahy vyšel negativně a pochybnosti narůstaly“, popsala reportérka. Po dalších dvou dnech test podstoupili opět v laboratoři u letiště. Výsledek? Opět pozitivní.

2021 01 09 02laboratoři si Schillerová vyslechla, že citlivost testu je 99 procent, jedno procento může být chybová falešná pozitivita. Když však pracovníkovi řekla, že jednou měl muž pozitivní a podruhé negativní test, odvětil, že si za výsledky stojí.

Za deset testů utratili 12 tisíc korun

2021 01 03 02akonec měla pozitivní test i sama Schillerová. „Pochybnosti vrcholí. Kterým výsledkům máme věřit? S manželem jsme proto zahájili testovací kolečko“, uvedla reportérka a v Covid pointu se nechala opět otestovat, tentokrát metodou PCR. Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger ji nakonec utvrdil v tom, že je určitě negativní.

2020 12 23 11a deset testů během šesti dnů ve čtyřech laboratořích Schillerová s mužem utratili více než dvanáct tisíc korun. „Otestováni jsme byli metodou Lamp, antigenem i PCR. Výsledkem jsou tři pozitivní a sedm negativních nálezů“, uvedla Schillerová. Negativní výsledky potvrdila následně i laboratoř, která nákazu koronavirem původně odhalila.

2020 12 22 03odle epidemiologa Romana Prymuly až tak nezáleží na druhu testu, ale na jeho kvalitě. „To, že jednou nebo několikrát vyjde (test) odlišně, se stát může, ale aby to byla systémová chyba, je špatně“, prohlásil Prymula. Odpovědná laboratoř tvrdí, že případ reportérky s manželem je ojedinělý. Přesto manželé zůstávají v celostátním systému evidovaní jako nakažení.

„Omlouváme se za vzniklé komplikace při testování na COVID-19. Vzhledem k tomu, že jsme se s tímto případem nesetkali, celou záležitost odborně posoudíme“, sdělila ve zprávě vedoucí laboratoře u letiště Natálie Mészárosová. A na testy, které nákazu koronavirem odhalí, se v tomto odběrovém místě zaměří podrobněji. V případě, že vyhodnotí pozitivní výsledek, pošle se vzorek na další přezkoumání.

Please publish modules in offcanvas position.