V německém zajetí (5)

Jiří Beneš (synovec presidenta Dr. E. Beneše)

2021 01 03 02ejvíce ze všech však asi o tomto hrozném místě ví profesor doktor Hanák, školní inspektor na Moravě. Byl sám přímo déle jednoho roku zaměstnán v krematoriu v Birkenau. Zachránil se, protože byl jedinečným odborníkem ve sportovní masáži a lagerkomandant v Auschwitzu si ho vybral za svého osobního maséra. Ještě když jsem se s dr. Hanákem seznámil, byl to muž ze železa.

2021 01 10 14to kilo svalů a kostí, muž, který na rovině dovedl dělat salto do předu i dozadu bez viditelné námahy. Klidný, rozvážný, silný, to byl celkový dojem. Bylo těžko přimět ho k vyprávění o Birkenau. Když si konečně dal říci a vyprávěl, tento muž jako hora, člověk, který před soudem se nebál říci soudcům do očí, že žádným zabíjením se český národ porobiti nedá, který esesmanům v cele řekl, že je mistrem v džiu-džitsu a že tedy týrání bude oboustranné, jestliže esesmani se odváží, tento vzor síly a vzdoru se třásl, zajíkal a byl na kraji nervového zhroucení, když mi vyprávěl, jak esesmani upalovali.

2021 01 28 07

2020 12 23 13dyby se jiného zločinu Němci nedopustili, kdyby ve všech jiných případech se chovali jako lidé kulturní, peklo, jež učinili z Birkenau, odsuzuje je provždy. Není zvíře, s jehož krutostí by bylo možno srovnat krutost esesmanů. Nic nebyl Attila, nic neznamenal Čingischán.


Poznámka Našeho Restartu

2021 01 28 09Sovětský válečný kameraman Kenan Kutub-zade byl autorem záběrů v níže uvedeném sestřihovém dokumentu. Světovou proslulost získal filmem «Tábor smrti Osvětim».2021 01 03 02ásledující film rozhodně nepotřebuje komentář. Autentické záběry jsou sestříhány z filmu The Liberation of Auschwitz sovětského vojáka, který dostal za úkol těsně po osvobození natočit vše o hrůzách, které se v Auschwitzu odehrály. Sovětský voják svou kamerou mapoval celou druhou světovou válku na nejrůznějších válečných frontách a prohlásil, že nic tak děsivého, jako v Osvětimi ─ nikdy předtím neviděl. Do své smrti se z toho nevzpamatoval. Otřesné záběry dětí ze zmiňovaného filmu byly vystřiženy z důvodu nesnesitelné hrůzy.

Osvětim dnes a tehdy  VIDEO 

2021 01 28 08Jedna z fotografií pořízených sovětským válečným kameramanem v den osvobození (27. ledna 1945) tábora smrti Osvětim Rudou armádou pod velením sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva.


2020 12 23 13dyž jsem o dvě léta později viděl zděšený útěk Němců, zoufalství matek, jimž se ztratily děti, měl jsem sám někdy pocit soucitu. Když jsem viděl zničená německá města a cítil zápach z mrtvol v sutinách pohřbených, měl jsem i já pocit lítosti. Ale stačila vteřina vzpomínky na musulmany v lágrech. Jen tím, že by Němci měli zaplatiti mučednickou smrt statisíců a miliónů v Birkenau?

2020 12 22 08Birkenau nebyl jediný. Bylo mnoho lágrů v Německu, každý z nich byl jevištěm hrůzy a vražd. Bylo mnoho, velmi mnoho krematorií a spalovacích jam. Byly statisíce esesmanů. Byli politickým i mravním výkvětem Němců, co činili, jménem a za souhlasu německého národa činili. Nyní vidíme v Německu pracovat Němce na opravách silnic a tratí. Pracují pomalu. Dostávají 700 gramů chleba a dvakrát masitou polévku denně, dostávají kávu, cukr a tabák. Voják, který je hlídá, má přísný zákaz někoho z nich uhodit.

Je to správné? Jistě je to správné. Ale české a slovenské ženy, které prožily a přežily Birkenau, hledí teď na Němce s námi a pláčí. Pláčí pocitem křivdy, že vina nebyla potrestána.

Please publish modules in offcanvas position.