NEVEŘEJNÁ DISKUSE    Dotazy a příspěvky ke zveřejnění nám zasílejte na e-mail nas-restart@yandex.comZa provozování webu se musí platit, prosíme případné dárce o příspěvek na účet 0529639103/0800. Děkujeme!

Masakr v Beslanu poč. září 2004 vešel do dějin jako nejkrvavější útok na půdě školy

Útočníci drželi téměř 1200 rukojmích v tělocvičně.

K vyřešení konfliktu byly kromě policistů povolány i ruské speciální jednotky a armáda, která byla vyzbrojena třemi tanky a vrtulníkem.

2020 09 03 01

2020 09 03 08médiích se s železnou pravidelností objevují útoky pomstychtivých studentů, kteří se jednoho dne rozhodnou svoji složitou životní situaci řešit zastřelením co největšího počtu učitelů či spolužáků. Jednou jde o odplatu vůči učitelům a zaměstnancům školy, jindy si jde útočník vybít svoji agresi na samotných spolužácích. Důvody bývají různé, ale většinou jde o šikanu či pocit zaujatosti ze strany učitelů. Příčiny, kterým se dá dostatečnou pozorností a prevencí zabránit.

Spojené státy americké jsou v této problematice daleko před ostatními, ale v posledních letech se podobný „trend“ rozmáhá i v zemích západní Evropy. Za dosud nejbrutálnější útok v rámci USA se pokládá střelba na Polytechnickém institutu ve Virginii, při níž zahynulo 32 lidí. Hrozivé číslo, které je však oproti největšímu školnímu masakru na světě jen nepatrným zlomkem.

Ten vešel do dějin jako Masakr v Beslanu. I když se v tomto případě nejednalo o žádného pomateného jednotlivce, ale celou ozbrojenou teroristickou skupinu, řadí se mezi to nejhrozivější, co se na půdě školy dosud odehrálo. Na základní školu ve městě Beslan na jihu Ruské federace zaútočili 1. září 2004 čečenští teroristé. Za rukojmí si tehdy vzali téměř 1200 lidí, převážně dětí. První školní den se tak stal mnohým žákům, rodičům a učitelům osudným.

2020 01 26 02Beslanskou tragédii předznamenal jiný teroristický útok čečenských separatistů. 23. října roku 2002 přepadlo asi čtyřicetičlenné komando moskevské divadlo na Dubrovce, kde probíhalo vyprodané představení muzikálu Nord-Ost. Ozbrojenci vzali 850 lidí jako rukojmí. Žádali odchod ruských jednotek z Čečny a uznání její nezávislosti – v opačném případě hrozili postupným popravováním rukojmích. Velkou část komanda tvořily tzv. černé vdovy – manželky bojovníků padlých v rusko-čečenské válce. Třetí den po začátku krize vpustily speciální jednotky do divadla plyn, který měl únosce uspat, a poté vtrhly dovnitř. Během hodiny dostaly divadlo pod kontrolu a rukojmí osvobodili. Při akci zemřelo několik desítek lidí, ale drtivá většina přežila a speciální jednotky byly zprvu chváleny za perfektní zásah. Počet obětí ale postupně narostl kvůli otravě plynem, který sice nebyl smrtelně jedovatý, avšak při delším působení velice nebezpečný. Konečná bilance se tak ustálila na asi 130 mrtvých. Po akci byla terčem obrovské kritiky skutečnost, že řadě postižených nebyla poskytnuta rychlá a dostatečně účinná pomoc. Proto je šokující, že v Beslanu (přestože krize trvala tři dny) se tato situace opakovala – dokonce v ještě horším podání. Katastrofálně nepřipravení byli jak hasiči, tak i záchranáři. Odborníci usuzují, že v případě účinné pomoci mohl být počet obětí přece jen o něco menší. Zajímavost: Když byli identifikováni všichni zabití členové beslanského komanda, ukázalo se, že pět z nich evidují ruské úřady jako mrtvé a osm dalších si v minulosti odpykávalo trest v ruských věznicích. Někteří byli dokonce propuštěni těsně před začátkem samotného útoku.

2020 01 26 02Video Televize SEZNAM ─ ZDE

2020 01 26 02Unikátní fotografie z masakru v Beslanu 1.-3. září 2004 ─ ZDE

2020 09 03 02Masakr v Beslanu vešel do dějin jako nejkrvavější útok na půdě školy. Útočníci drželi téměř 1200 rukojmích v tělocvičně.

Události, které útoku předcházely

2020 01 26 02Předpokládá se, že k prvotnímu vyostření vztahů mezi Ruskem a Čečenskem došlo poté, co byli dne 9. května 2004 prezident Čečenské republiky Achmad Kadyrov a předseda parlamentu Husejnem Isajev zabiti při explozi bomby upevněné na tribuně u příležitosti oslav vítězství nad fašismem. O téměř 2 měsíce později se čečenští separatisté zaměřili na město Nazran. Krveprolití si tam tehdy vyžádalo 80 životů. Měl to byt však jen začátek. Konec srpna byl totiž opět v duchu vyhasínání nevinných životů. Sebevražední atentátníci si za svůj cíl vybrali dopravní letadla, kde se následně odpálili. Nesmyslný čin se stal osudným 90 cestujícím. Pouze několik dní stačilo na zosnování dalšího útoku. Tentokrát v moskevské stanici metra Rižskaja, kde se odpálil další sebevražedný atentátník. Na místě nepřežilo 10 lidí, téměř 50 bylo raněných. Všechny tyto atentáty byly však pouze přípravou na mnohem větší, brutálnější a chladnokrvnejší útok, který čečenští separatisté připravovali.

Teroristický útok na beslanskou školu

Útok se neodehrál 1. září náhodou. Jelikož byl první den školního roku, ve škole se měli kromě žáků a učitelů nacházet i mnozí rodiče, čehož chtěli atentátníci využít a získat tak mnohem více rukojmích. Útočníci měli celý průběh dokonale naplánovaný. Na místo určení, tedy do základní školy v Beslanu, vyrazili z úkrytu v obci Psedač. Cestou narazili na policejního důstojníka Guraževa, jehož okamžitě odzbrojili a zajali. Také mu odcizili policejní vozidlo. Po pár minutách se mu však podařilo ze zajetí uniknout. Krátce po 9:00 přijeli útočníci ve dvou autech do cíle. Mnoho rodičů a učitelů si vysvětlovalo přítomnost policejního auta tak, že se zřejmě bude konat neohlášené policejní cvičení. To se však hluboce mýlili. O pár minut později vtrhli ozbrojenci do budovy, kde spustili palbu do vzduchu. Po zastrašovacím manévru nastal zmatek a chaos, který dal však možnost asi padesátce lidí uniknout. Další se skryli ve sklepě školy. To už byl celý incident nahlášen na policii, která se musela rychle zalarmovat. Na podobné situace však nebyli potřebně vycvičeni.

Po příchodu prvních policejních hlídek následovala slepá přestřelka mezi atentátníky a policií. Všudypřítomné létající projektily si vyžádaly nejméně dva mrtvé a dvanáct zraněných. Situace byla od samého začátku mimořádně nepřehledná. Bezpečnostním složkám totiž chyběly potřebné základní informace, např. kolik lidí se vlastně v budově školy nachází. První odhady hovořily „jen“ o 200 až 400 rukojmích. Později se však potvrdila informace, že na místě se nachází téměř 1200 bezbranných lidí. Útočníci nahnali všechny rukojmí do tělocvičny, kde jim následně přikázali odevzdat mobilní telefony. Nejmenší náznak nespolupráce byl potrestán střelbou do hlavy. O život však přicházeli i samotní útočníci. Někteří totiž s vězněním a vražděním nevinných dětí nesouhlasili. Jejich názor byl ale velitelům ozbrojenců ukraden. Odpadlíky okamžitě popravili. Skupina nemohla některým ze svých lidí nedůvěřovat. Mezitím se kupili mrtví na obou stranách. Teroristé dali brzy rukojmím pokyn, aby mrtvá těla vyházeli okny. Zápach byl totiž stále intenzivnější. Chaos bezpečnostních složek však pokračoval nadále. Na místě nebyl dostatek záchranářů a hasičů. Celou situaci navíc paradoxně zhoršovala i přítomnost tamní domobrany, která byla přítomna v počtu asi 5000 mužů.

2020 09 03 04

2020 09 03 03

Den 2.

Druhý den začali policisté s teroristy vyjednávat. Bohužel neúspěšně. Na zásobě potravin, vody a léků pro rukojmí se nedohodli. Rovněž zamítli návrh o odstranění mrtvých těl ze školního pozemku. Do vyjednávání se v odpoledních hodinách opřel i prezident sousedního Ingušska. Vyjednávání přineslo alespoň mírně pozitivní účinek. Atentátníci souhlasili z propuštěním 26 rukojmích. Šlo o matky s novorozenci a jejich dětmi. Pobývání stovek lidí v tělocvičně o velikosti 250 metrů čtverečních bylo druhý den téměř nesnesitelné. Extrémní teplo a dusno způsobovalo mnohým dětem, ale i dospělým zdravotní potíže. Někteří dokonce upadli do bezvědomí. Lidé měli navíc zakázáno pít a jíst, což celou situaci ještě více vyostřovalo. Mnozí se také svlékali do naha.

Jaký byl ale důvod tohoto brutálního řádění? Čečenští separatisté požadovali uznání Čečenska na půdě OSN za samostatný stát. Jakmile tak bude učiněno, všichni rukojmí budou propuštěni. Žádost nahráli i na videokazetu, kterou poslali vyjednavačům. Situace byla už nanejvýš vypjatá. Dva dny trvající drama nepřinášelo kromě hromadění mrtvých těl žádné výsledky. Ve škole, ale i před školou narůstala nervozita. Z tělocvičny se ozýval hlasitý pláč a neutuchající křik. Teroristé byli nanejvýš vystresovaní. Nedostatek spánku, teplo, stres a zřejmě i abstinenční příznaky ústily do silných afektů a neuvážených rozhodnutí. Matkám dokonce vyhrožovali zastřelením jejich dětí, pokud je nebudou schopny uklidnit. Nedostatek vody a jídla se už také projevoval naplno. Lidé kvůli žízni pili vlastní moč, případně močili jeden na druhého. Ani druhý den však nepřinesl žádné výsledky.

2020 09 03 05Masakr v Beslanu vešel do dějin jako nejkrvavější útok na půdě školy. Útočníci drželi téměř 1200 rukojmích v tělocvičně.

Den 3. ─ 3. září 2004

V odpoledních hodinách měli na místo dorazit zdravotničtí pracovníci z Ministerstva zvláštních situací, kteří se měli postarat o 20 mrtvol ležících před budovou. Když se však auto dostalo před budovu, nastal výbuch a vzápětí byla na zdravotníky spuštěna palba. Ta si vyžádala dva mrtvé. Neuběhla ani minuta a z budovy se ozvala další exploze. Po ní však přišlo něco, na co nebyl nikdo z přítomných připraven. Celá střecha tělocvičny se zhroutila a pohřbila pod sebou asi 160 nevinných lidí i několika teroristů. V chaosu se rukojmí opět snažili uprchnout, načež musely speciální jednotky a armáda jednat. Jednotky se nakonec za pomoci tří tanků, obrněného transportéru a vrtulníku dostali dovnitř. Teroristé však spoustu rukojmích postavili do oken, aby tak dělali živé terče. Údaje říkají, že o život tak přišlo téměř dalších 100 lidí. Jaká byla příčina exploze, je dodnes záhadou. Oficiální tvrzení však hovoří o odpálení bomby čečenskými teroristy. Ty neoficiální o použití minometných granátů samotnými ruskými bezpečnostními složkami.

Trvalo asi dvě hodiny, než se ruským speciálním jednotkám podařilo získat nad téměř celou budovou kontrolu. Vyhráno však zdaleka neměli. Ve škole se stále nacházeli ozbrojenci i rukojmí. Poté, co bylo zřejmé, že v budově se žádné děti nenacházejí, byly použity i zbraně armádního kalibru. Tanky a plamenomety nakonec celou školu ve 21:00 zcela pohřbili. Střelba se však ozývala městem ještě dlouhé hodiny po zničení školy. V okolí se totiž stále ukrývali ozbrojení útočníci. Po třídenním beslanském masakru přišlo o život 334 lidí, z toho bylo 186 dětí a dalších téměř 800 bylo zraněno. 200 obětí nebylo však v důsledku devastačních poranění možné identifikovat. O život přišlo i 10 mužů ruských speciálních jednotek a 31 teroristů. Odpovědnost za teroristický útok nakonec převzal vůdce čečenských separatistů Šamil Basajev, který v roce 2006 zemřel. V důsledku nepřipravenosti záchranných složek bylo Rusko přinuceno zdokonalit a modernizovat zákony, pravomoci, ale i taktiku jednotlivých složek, aby se podobné situace už nikdy více neopakovaly.

2020 09 03 06

2020 09 03 07

2020 01 26 02Všechny fotografie jsou autentické a pocházejí z dokumentu Children of Beslan