Kterak Ruska Olga Podlužná z východosib. Jakutska pokořila britskou talent. show Britain Got Talent

2022 01 09 05Aneb toto vám česká televize nikdy neukáže.

V r. 2018, tehdy dvaatřicetiletá Olga Podlužná z východosibiřského Jakutska (republika Sacha), vystoupila pod pseudonymem Olena Uutai, což v překladu z jakutského jazyka znamená "tajemství stvořené vodou", v britské talentové show Britain Got Talent.

Madá žena od dětství virtuózně hraje na varganu (prastarý hrdelní jakutský hudební nástroj, stáří vzniku asi 3000 let př.n.l.), její výkony jsou šokující a obdivuhodné zároveň. Olga Podlužná (Olena Uutai) je světovou mistryní hry na varganu. Je třeba podotknout, že každé vystoupení Oleny Uutai probíhá bez jakéhokoli orchestrálního či pěveckého doprovodu. Jediným doprovodným nástrojem je 5000 let starý jakutský nástroj vargan. Olena říká, že celá její hudba je založena na myšlence harmonie a pospolitosti s Matkou Přírodou. Olena se jednou svěřila, že jí kdysi řekl jakutský šaman: "Máš ruské tělo, ale duši jakutskou. Už za žádnými šamany chodíš nemusíš, ty jsi taková, jedna z nás ... sestra naše."

2022 01 09 04Olena Uutai se mnohokrát stala laureátkou různých mezinárodních soutěží a festivalů živé etnické hudby. Umělkyně se rozhodla, že na tom neustrne a zúčastnila se proto britské talentové show Britain Got Talent.

Olena se objevila na jevišti v červenci 2018 (tehdy jí byly 32 roky) ve velkolepém národním jakutském kostýmu a s maskou na obličeji. Zpočátku rozhodčí komise i diváci v sále byli k umělkyni skeptičtí. V prvních vteřinách vystoupení mnozí nechápali, co se děje, nicméně o chvíli později už všichni tančili pod rytmickou etnickou melodií, kterou Olena Uutai doprovázela imitací zpěvu ptáků a řehtání koní. Členové poroty britské talentové komise byli vystoupením Oleny Uutai nadšení, umělkyně uslyšela od každého z členů komise ono toužebné "Ano", čili talentovou soutěž Britain Got Talent Olena Uutai v r. 2018 vyhrála! Britská porota Rusku z dalekého Jakutska ocenila jako jakutskou "bohyni koní".

2020 01 26 02Vyposlechněte ZDE + podmanivé a naprosto mimořádné vystoupení
v Marínské opeře v Petrohradu 
ZDE

Zpracoval Náš Restart

Please publish modules in offcanvas position.