John Perkins ─ Zpověď lovce ekonomik

2020 03 12 18John Perkins (*28.1.1945, Hanover, New Hampshire) je americký aktivista, spisovatel literatury faktu a podle svých vlastních slov též bývalý tzv. lovec ekonomikJeho nejznámější kniha se jmenuje Confessions of an Economic Hit Man (volný překlad: Zpovědi lovce ekonomik).

2020 01 26 02Video (česky) ZDE

2020 01 26 02Rozhovor (česky) ZDE

2020 12 23 13niha se zabývá z pohledu experta na ekonomiku, vládou pověřeného (avšak soukromého) vyjednavače, praktikami při vyjednávání se zeměmi třetího světa v obchodní a strategické spolupráci s vládou USA a největšími americkými korporacemi.

V interview s Amy Goodman na rádiu Democrady Now Perkins říká:

„Naše práce byla vybudovat americké impérium. To znamená získat pro naše korporace co nejvíce zakázek a pro naši vládu co nejvíce surovinových zdrojů.

A to se nám s velice malou vojenskou pomocí, během studené války, podařilo. Případ Iráku je příklad krizového řešení. Americké impérium bylo vybudováno zejména ekonomickou manipulací, podvody, zpronevěřováním a uplácením skrze lovce ekonomik.“

„Já jsem pracoval pro firmu Chas T. Main v Bostonu. Bylo nás asi 2000 a já jsem se stal jejich hlavním ekonomem. Měl jsem pod sebou padesát lidí, ale mým hlavním úkolem bylo uzavírat kontrakty. To znamenalo zadlužit co nejvíce zemí. Dát jim tolik úvěrů, že neměly šanci je splatit. Jedna z podmínek půjčky, řekněme jedné miliardy, zemi jako Indonésii, nebo Ekvádoru bylo, že musí devadesát procent půjčky investovat do zakázek s americkými společnostmi jako Halliburton, nebo Bechtel. Stavby těchto firem jsou zpravidla prospěšné jen hrstce nejbohatších v dané zemi. Ekvádor má dnes dluh větší než padesát procent národního rozpočtu. To je pro ně samozřejmě nesplatitelné. Máme je tedy v šachu. Když teď chceme víc ropy, zajedeme do Ekvádoru a řekneme: „Podívejte, nemáte šanci nám splatit dluh, takže dejte našim ropným společnostem váš Amazonský deštný prales, kde je spousta ropy.“A dnes tam jezdíme a ničíme Amazonský prales.“

"Na tomto principu zotročování si zemí prostřednictvím úvěrů jsme postavili americké impérium. Zmíněná metoda měla opravdu nebývalý úspěch." Perkins se dále svěřuje, že knihu nenapsal dříve, protože v devadesátých letech přijal úplatek půl miliónu dolarů, aby knihu nepsal. Úplatek přišel od stavební firmy Stoner-Webster. Legálně to prý úplatek nebyl, protože byl placen jako konsultant.

2020 03 12 192021 01 10 09á osobně mám kamaráda, který dělal pro americkou armádu během studené války. Kdyby jednoho dne jemu a všem dalším na seznamu cestujících nezavolal neznámý pracovník CIA, tak všichni zahynuli při „letecké havárii“. Účelem bylo zabít dva ruské cestující, kteří pracovali pro KGB. Zmíněný pracovník CIA se k informaci dostal zřejmě náhodou a nedokázal potlačit lidskou morálku, která CIA plánovačům zrovna vlastní není. Můj kamarád mi to prozradil až po sedmi letech, co se známe. Tehdy prý přišel o všechny iluze, které ještě o zemi, jejímž občanem je a pro niž pracoval, měl.

2020 01 26 0280 % našich světových sousedů se na nás zlobí, někteří nás přímo nenávidí a všichni mají dobrý důvod. Nebuďme tak sobečtí a najděme v sobě solidaritu, kterou jsme kdysi na Západě hledali i my. Důsledky toho, co se dnes děje stejně ve finále dopadnou na všechny a my jdeme do finále. Uprchlíků přibývá po desetitisících a nemíří do Číny nebo do Ruska, ale do Evropy a Ameriky.

2020 12 22 08pokud budeme pokračovat v západním stylu života, měli bychom začít masivně investovat do NASA. Bude totiž třeba najít dalších asi pět planet jako byla Země, kterou si tak úspěšně ničíme. Je na čase změnit systém, ve kterém žijeme.

Please publish modules in offcanvas position.