K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Wałęsa: Pro normalizaci vztahů s Ruskem musíme hovořit s Putinem!

2020 01 14 03Polsko mělo pozvat Vladimira Putina, aby si připomněl události v Osvětimi a upřímně říci, že Rusové tábor osvobodili, protože je to historická pravda a nikdo ji nezmění, prohlásil Lech Wałęsa.

V rozhovoru s Onet bývalý polský prezident označil snahu polské vlády vytvořit si svůj „historický příběh“ za neseriózní, a také vyjádřil přesvědčení, že lze najít přístup k Rusku.

Na pamětních událostech v Jeruzalémě k osvobození Osvětimi nebude Andrzej Duda přítomen. Vysvětluje to tím, že polskému prezidentovi nebyla poskytnuta možnost projevu, a takto vyjadřuje nesouhlas, uvedl Onet.

„Pokud polská strana nepozvala prezidenta Putina k oslavě 75. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, dalo se očekávat, že Duda nebude mít v Izraeli právo hlasu. V této situaci tam nemohl letět. Navíc to byl přesně Putinův plán, protože nyní, bez jakéhokoli odporu, může přesvědčit ostatní v Jeruzalémě o jeho pohledu na historii a nepochybně uspěje. Musíme si pamatovat, že Putin se zajímá o zájmy Ruska, zatímco naše vláda a náš prezident se bohužel nezajímají o zájmy Poláků“, poznamenal Lech Wałęsa v rozhovoru s Onet.

Polsko by mělo naslouchat Macronovi a zahájit dialog s Ruskem!

Podle bývalého polského prezidenta měl být Putin nejprve pozván do Osvětimi a upřímně říci, že Rusové tábor osvobodili. „To je historická pravda a nikdo ji nezmění. Pokud chce polská vláda vytvořit svůj vlastní historický příběh, je to velmi frivolní. Chceme-li s Ruskem dobré vztahy, musíme s ním mluvit, ale musí to být určitým způsobem. Vím, že je to možné“, zdůraznil.

„Nepřekvapuje mě, že dnešní světoví vůdci nechtějí poslouchat prezidenta Dudu, protože nemá ponětí o prezidentství ani o tom, jak vládnout světu dnes", doplnil bývalý šéf státu.

„Kdybych byl pozván, odletěl bych co nejdříve do Jeruzaléma, protože je nutné rychle zastavit další krizi způsobenou tímto vládnoucím týmem", řekl Wałęsa při komenáři rozhodnutí Andrzeje Dudy zrušit svoji návštěvu v Izraeli. „Musíme se setkat s nejširší možnou skupinou, včetně prezidenta Putina, a společně přemýšlet o tom, na jakých pilířích chceme vytvořit novou vizi Evropy. Takže bych udělal dobrou práci pro Polsko. Rozdíl je však v tom, že bych tam stál před jinými úplně úkoly, než Duda“, dodal.