Kterak jsme kolaps zdravotnictví jen o vlásek odvrátili aneb jak se tu už rok manipuluje veřejností

2021 08 10 02Matematik Dr. Tomáš Fürst skvěle popisuje, jak se tu už rok manipuluje veřejností a evidentně to nikomu nevadí ─ nejméně asi novinářům, kteří tomu vesele asistují a ještě přikládají pod kotel. Rád bych mu tedy poskytl prostor, protože pro pravdu dnes ve většině novin není místo. Bohužel.

Jan Tománek

2021 08 10 03Od začátku epidemie slyšíme, že největší riziko spočívá v zahlcení nemocnic a kolapsu zdravotní péče. ÚZIS nám po mnoho měsíců ukazoval hrůzostrašné grafy přeplněnosti nemocnic a různí experti se zasmušilými tvářemi varovali před kolapsem celého systému. Když opakovaně selhávaly všechny predikční modely „expertů“ z ÚZISu, BISOPu i MeSESu, zdůvodňovala se restriktivní opatření nakonec vždy tím, že je třeba předejít kolapsu zdravotnictví.

Konečně jsou k dispozici čísla, která rozsah celé této katastrofy dokládají. Než budete číst dál, zkuste odhadnout, jak se změnil počet hospitalizací mezi roky 2019 a 2020.

Mezi roky 2019 a 2020 klesl počet akutních hospitalizací o 17,2 % a u následné péče o téměř 9 %. Ano, čtete správně – klesl. Nejedná se o fake news, neboť tento údaj pochází přímo od muže, který si nechá říkat „šéf českých statistiků“ – ředitele ÚZISu Ladislava Duška.

Neboť nevěřili vlastním očím a uším, vyžádali si kolegové ze Zdravého Fóra informace dle Zákona o svobodném přístupu k informacím přímo od zdravotních pojišťoven. A skutečně, největší česká zdravotní pojišťovna VZP potvrzuje, že v roce 2019 proplatila 189 tisíc případů hospitalizací na lůžkách intenzivní péče, což je téměř stejné číslo jako v letech 2018 (188 tisíc případů) a 2017 (190 tisíc případů). Ale v roce 2020, kdy byl zdravotní systém údajně několikrát blízko kolapsu, proplatila jen 171 tisíc těchto případů. To je pokles o více než 10 %.

Kovidoví pacienti přitom představovali v roce 2020 méně než 5 procent všech případů hospitalizací na lůžcích intenzivní péče. Údaje z ostatních pojišťoven jsou velmi podobné.

(Data hospitalizací na JIP, která VZP Zdravému fóru poskytla)

Pan ředitel Dušek k těmto pozoruhodným informacím dodává: „To je asi nejlepší indikátor zátěže nemocničního systému. Akutní lůžková péče klesala dlouhou dobu, protože se hodně diagnóz posouvá do ambulantního segmentu. Za posledních deset let klesla o 19 procent, to jsou zhruba dvě procenta ročně, z roku 2019 na rok 2020 to kleslo skoro o stejné procento. Je jasné, že se to někde muselo projevit.“

Zdroj zaručeně pravdivých informací o koronaviru – Novinky.cz – výše uvedené zprávy přinesl s titulkem „Covid téměř zdvojnásobil počty na JIP“ a hned v první větě perexu píše „Obavy politiků a odborníků z letošního jara ohledně překročení kapacit zdravotnického systému v důsledku vysokých počtů covidových pacientů byly oprávněné.“

Tak jsem rád, že už tomu rozumím. Zahlcenost nemocnic se potvrdila tím, že v nich leželo méně lidí než v předchozích letech.

V kontextu tohoto objevu se mi lépe chápou i ostatní charakteristiky současné pandemie.

  • Děsivé nebezpečí, které virus představuje pro mladé lidi (jež lze odvrátit jen a pouze očkováním), se pozná tak, že COVID zabije méně mladých, než jich spáchá sebevraždu [viz dole P.S.].
  • Účinnost vakcín se pozná tak, že většina nově nakažených v Izraeli je plně očkovaná.
  • A bezpečnost vakcín se pozná tak, že americký registr nežádoucích účinků očkování obsahuje více hlášení úmrtí po koronavirové vakcíně než po všech ostatních vakcínách za posledních 30 let dohromady.

 

2020 01 26 02Pozn. Našeho Restartu: celá "pandemie" C-19 je nesmysl, nejedná se dokonce ani o epidemii, ostatně posuďte sami: ZDE

George Orwel by měl radost: War is peace, freedom is slavery, and ignorance is strength. Čili: Válka je mír, svoboda je otroctví a nevědomost je síla.

RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D.,
Katedra matematické analýzy a aplikací matematiky, Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci

P.S.
2020 01 26 02Sebevraždu ve věkové kohortě 15-24 let spáchá v USA asi 15 lidí ze 100 tisíc. Smrtnost nemoci covid-19 ve věkové kohortě 0-34 let je asi 4 na 100 tisíc infikovaných. I kdyby se tedy nakazili všichni mladí, stále jich více spáchá sebevraždu než zemře na covid.

Please publish modules in offcanvas position.