Edward Snowden: Konec Assangovy kauzy! Klíčový svědek proti Assangovi po letech přiznal, že lhal

Nejdůležitější svědek amerického ministerstva spravedlnosti v kauze Juliana Assange změnil svoji výpověď.

Nejdůležitější svědek amerického ministerstva spravedlnosti, Sigurdur Ingi Thordarson (v obžalovacím spisu uváděný po pseudonymem „Teenager“), který svědčil proti autralskému novináři a zakladateli Wikileaks, po letech přiznal v rozhovoru pro islandské noviny Stundin, že lhal.

Thordarsonovi FBI údajně přislíbila beztrestnost v případech, kdy se sám v minulosti dopustil trestné činnosti.

Thordarson spolupracoval v roce 2010 na ryze dobrovolnické bázi s Assangovým projektem a jeho úkolem bylo shánět pro Wikileaks sponzorské příspěvky. Výsledkem ale bylo, že 50 000 dolarů odklonil pro vlastní účely.

2021 06 28 07

Thordarson dříve tvrdil, že Assange ho výslovně požádal, aby hackoval počítače třetích osob, mimo jiné členů islandského parlamentu a získal nahrávky jejich soukromých telefonických rozhovorů a konverzací. Na tomto tvrzení postavilo americké ministerstvo důležité body celé argumentace obžaloby. Nyní však tento svědek tvrdí, že to nebyla pravda.

Vysvětluje, že nahrávky dostal bez vědomí Assange od blíže neurčené osoby a nabídl soubory Assangovi, aniž ten věděl, co obsahují. O zmíněných nahrávkách se zmiňovala také soudkyně Vanessa Baraitser při lednovém jednání soudu.

Dále vyplývá z rozhovoru pro Stundin, že islandský svědek ochotně přibarvoval svou roli a svůj význam pro Wikileaks, popisoval se v jednání s lidmi jako dvojka tohoto projektu a celkově je uváděl v omyl. O své vůli (jak ukazuje historie logů chatu s nimi) také žádal hackerskou skupinu LulzSec a jejího vůdčího hackera pod přezdívkou „Sabu“, občanským jménem Hector Xavier Monsegur, aby pokračoval v hackování různých vládních míst. Netušil ovšem, že hackera už lapila do svých stítí FBI a přinutila ho ke spolupráci. FBI sama kontaktovala islandské úřady, aby je varovala před údajnými chystanými útoky.

Bývalý islandský ministr vnitra Ögmundur Jónasson celou situaci zpětně hodnotí tak, že USA Island využila ke svým cílům a vytvářela si v zemi sítě, do kterých chtěla konečně chytit Assange.

2021 06 28 06Edward Snowden se již nechal veřejně slyšet, že celý vykonstruovaný případ se tak rozpadá, měl by jít k ledu a Assange by měl být osvobozen. Pokud by byl na základě stávající žaloby Assange vydán do USA a odsouzen, hrozí mu až 175 let ve vězení.

Zdroj

Please publish modules in offcanvas position.