ÍRÁN A ČÍNA PODEPSALY 25-LETOU STRATEGICKOU DOHODU O SPOLUPRÁCI

Írán a Čína včera (27.3.2021) podepsaly pakt o strategické spolupráci. Má platit 25 let a zajišťuje mimo jiné čínské investice do energetiky a infrastruktury. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

V Teheránu je od pátku čínský ministr zahraničí Wang I a íránská média avizovala, že se chystá podpis dohody mezi ním a šéfem íránské diplomacie Mohammadem Džavádem Zarífem. Ceremonii dnes odvysílala živě íránská státní televize. Ruská TV ZDE

2021 01 10 03ína je spojencem Íránu a jeho největším obchodním partnerem. V roce 2016 se země dohodly, že v příštím desetiletí objem bilaterální obchodní výměny zdesetinásobí na 600 miliard dolarů (13 biliónů Kč).

2021 03 28 01„Současná situace nebude mít na naše vztahy vliv, budou trvalé a strategické“, sdělil ministr Wang I, jehož citovaly íránské sdělovací prostředky. Dodal, že se Írán pro tuto spolupráci rozhodl „nezávisle na vztazích s jinými státy, protože není jako ostatní a nemění svůj názor na základě jednoho telefonátu“.

2021 01 10 03ína patří k signatářům mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, kterou Írán začal v roce 2019 porušovat, když od této dohody odstoupily Spojené státy. Čínské ministerstvo obchodu ve čtvrtek uvedlo, že se Peking bude snažit jadernou dohodu zachránit. Washington chce s Teheránem znovu začít o dohodě jednat, ale požaduje, aby ji Írán předtím znovu začal plnit.