Výzkum českých vědců prokázal, že riziko nákazy covidem v obchodech a na poště JE NULOVÉ!

2021 02 05 022020 12 23 03ým vědců neurobiologa profesora Omara Šerého, který se zaměřuje na výzkum koronaviru v našem prostředí, došel k překvapivému poznatku. V obchodech a v dalších provozovnách nedochází k přenosu nákazy, a uzavírání obchodů je tudíž více než sporné.

2021 01 09 02ýsledky podrobného vzorkování a zjišťování přítomnosti virů na jedné z největších pošt v České republice v Brně prokázaly, že je z hlediska šíření infekce její prostředí zcela bezpečné. Prof. Šerý proto rozporuje smysl některých vládních opatření, konkrétně zejména uzavírání obchodů.

2021 01 09 02ládní Laboratorní skupinu covid-19 opustil krátce před Vánocemi druhý expert, neurobiolog a specialista na DNA diagnostiku z Masarykovy univerzity v Brně Omar Šerý. Svůj odchod zdůvodnil rozpory s hlavní hygieničkou Rážovou.

2020 01 26 02„Jarmila Rážová usoudila, že Šerý pro Laboratorní skupinu covid-19 je nepotřebný, protože kritizuje PSA a antigenní testování, a nedávno ukončila mé členství ve skupině. S docentem Hajdúchem končím také já“, uvedl profesor.

2021 01 03 02evymezoval se vůči rozhodnutím vlády poprvé. V polovině října prohlásil, že kdybychom poslechli epidemiologa Rastislava Maďara, který v srpnu prosazoval nošení roušek, „byli bychom dnes, co se týče koronavirové krize, někde jinde“.

Rozpad laboratorní skupiny

Šerý tak následoval národního koordinátora testování na covid-19 a vedoucího laboratorní skupiny Mariána Hajdúcha, který rezignoval počátkem prosince. Hajdúch svůj krok odůvodnil tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí a která se dozvídal z médií. Stěžoval si, že se málo testuje a většina strategických dokumentů a doporučení, které jeho skupina připravila od dubna, nebyla realizována.

2020 01 26 022020 12 23 11atímco se Laboratorní skupina covid-19 rozpadá, vědecký výzkumný tým Omara Šerého se zaměřuje na vzorkování vzduchu a povrchů. S výsledky exkluzivního výzkumu na poštovní pobočce hlavního vlakového nádraží v Brně seznámil redakci CNN Prima News (23.12.2020). Viz video ZDE

Článek na obdobné téma lze přečíst ZDE

Výzkumníci zjišťovali, jaké riziko nákazy koronavirem hrozí návštěvníkům pošty. Výsledky jsou jednoznačné. Pokud se dodržují základní hygienická opatření, tedy nošení roušek a rozestupy, nákaza je nulová.

Více než překvapivé výsledky

2021 01 09 02ědecký tým pod vedením Omara Šerého strávil na pobočce v Brně mezi klienty a zaměstnanci pošty jeden pracovní den. K výzkumu využil citlivou testovací metodu PCR, která dokáže detekovat řádově desítky virů. „Za tuto dobu, co jsme vzorkovali, se na poště vystřídalo více než 2600 lidí. My jsme po dobu více než 12 hodin vzorkovali vzduch, potom různé povrchy, dotykové displeje, přepážky a stírali jsme také ruce pracovnic pošty“, vysvětloval postup svého týmu Šerý.

2021 01 09 02laboratoři pak veškeré stěry prošly důkladnou analýzou. Výsledek překvapil i samotné vědce, kteří se chystají vzorkovat i na dalších místech. „Zjistili jsme, že prakticky ani ve vzduchu, ani na žádném z dvaceti testovaných povrchů se žádný koronavirus nevyskytl. Musím se přiznat, že to je pro mě velké překvapení, protože spousta lidí si sahá na roušky během dne. Pak sahají právě na různé displeje, na platební terminály a tak dál. A tam jsme opravdu neobjevili ani jeden virus“, uvedl profesor.

V obchodech se covid nepřenáší

Prof. Omar Šerý šel ještě dál, když zpochybnil aktuální rozhodnutí vlády zakazovat prodej vybraného zboží v supermarketech kvůli údajnému „zrovnoprávnění“ konkurence se zavřenými malými obchody.

„Domnívám se, že na mozek leze vše kolem koronaviru nejen nám všem, ale především lidem z vlády, co například vymýšlejí, co budou a co nebudou smět prodávat supermarkety. To je už opravdu za hranicí blbého béčkového sci-fi“, prohlásil Šerý a kritizoval uzávěru v obchodech.

„Vím, o čem mluvím, z našeho výzkumu mám důkazy o tom, že se v prostředí, jako jsou obchody, při dodržování platných hygienických zásad koronaviry nepřenášejí ani na površích, ani vzduchem“, uvedl na twitteru.

Chybějí vládní analýzy

2020 01 26 022021 01 10 14vým způsobem není divu, že profesor Šerý nezapadl do vládní sestavy, libující si v opakovaných lockdownech. Problém ovšem spočívá v tom, že nikdo jeho výzkum minimálních rizik nákazy covidem v obchodech a podobných veřejných prostorech při dodržování základních hygienických pravidel nevyvrátil.

2020 12 23 12imochodem, bude někdo žádat vládu premiéra Babiše, aby uhradila mnohamiliardové ztráty způsobené darebáckými  lockdowny?

„Řada ministrů opakovaně přiznala, že obchody nejsou problémem a nikdy nebyly zdrojem nákazy. Místo toho, aby vláda hledala cesty, jak nechat lidi co nejnormálněji žít, dojít si v klidu nakoupit nebo si jít zasportovat, přichází s těmito tresty vůči malým podnikatelům“, oponuje vládě prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

2020 12 23 12inistr zdravotnictví Jan Blatný zatím přes výzvy podnikatelských asociací nepředložil žádnou analýzu rizika, která by opravňovala takto drastickou redukci prodeje. Dokonce i jeho předchůdce Roman Prymula ještě v polovině prosince prohlašoval, že malé obchody velkým rizikem nejsou.

2020 12 22 03otom není divu, že Babišově vládě, která není schopna odůvodnit svoje rozhodnutí a pohybuje se ode zdi ke zdi, věří stále méně lidí. U opakovaně poškozovaných podnikatelů, jimž není schopna na rozdíl od sousedních zemí ani zajistit adekvátní státní podporu, to prohrála už dávno.2020 01 26 02Českou poštu stálo zajištění služeb v r. 2020 během epidemie koronaviru 1 miliardu korun navíc. Pošta k březnu t.r. propustí asi 1 500 lidí, z toho bude 700 pošťáků z provozu. Nabídne jim v rámci rekvalifikace 400 nových míst v přepravě balíků. A to vše v prostředí BEZ koronavirů, kvůli nimž se všechno děje...

Please publish modules in offcanvas position.