Rusko co nevidět zasadí nový úder světové ekonomice

Olga Lebeděvová (přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová z Pravdy)

2020 12 16 19ýstavba výrobního závodu na těžbu a zpracování hélia na Sibiři se blíži ke konci a stalo se to důvodem pro další hysterii v západních médiích. Bouřlivá diskuse o "další snaze Moskvy expandovat do světové ekonomiky" začala článkem v New York Times. List oznámil, že po skončení výstavby Amurského plynárenského závodu ve městě Svobodném v Rusku "bude zahájena těžba velkého množství plynu na vývoz".

2020 12 16 18

Co píše New York Times

V materiálu New York Times je uvedeno, že "nový celosvětový výrobce hélia zvýšil rizika pro světovou ekonomiku":

"I když větší nabídka může zpočátku snížit světové ceny, v dlouhodobém výhledu se může dynamika stát více politickou, něco podobného na OPEK, který určuje ceny ropy, zvyšuje nebo snižuje objem těžby".

List cituje slova odborníka na trh Mike Della, který řekl, že "geopolitická rizika, spojená s hrozbou dodávek a potenciálními přerušeními v dodávkách, se zvýší. A když vezmeme v úvahu, jak roste poptávka, hélium bude velmi žádané".

Pro informaci

► Hélium má široké spektrum průmyslového použití, od špičkového chladicího zařízení po napájení raketových motorů.

► V současné době dominují v této oblasti USA a Katar, ale všechno se může změnit, jakmile ruský závod začne pracovat.

► Očekává se, že Rusko bude vyrábět 25 až 30 procent světových dodávek hélia.

► USA se natolik obávají, že se ocitnou v moci globálního řetězce dodávek hélia, že udržují národní zásobu hélia v Texasu, kde je uložena více než miliarda metrů krychlových plynu. Zásobník hélia, zřízený ve dvacátých letech, byl původně určený k pohonu vzducholodí, ale našel své místo v průmyslu a kosmické technice v době studené války.