Trump může omilostnit Assangeho – udělá to?

2020 10 13 09MUDr. Ivan David (europoslanec za SPD)

Julian Assange kromě odhalení válečných zločinů US Army odhalil také mnohé o idolu Demokratické strany Hillary Clintonové. Mnoho z toho, co pro ni nebylo nijak lichotivé. Nepřímo pomohl kampani Donalda Trumpa ve volbách v roce 2016. Nezdá se však, že by to Trump kvitoval s povděkem – žádost o vydání Assange do USA nestáhl. Ještě to může udělat.
2020 12 14 042020 12 14 03ustralský poslanec George Christensen vyzval Donalda Trumpa, aby omilostnil zakladatele WikiLeaks a jeho spoluobčana, občana Austrálie Juliana Assange, dokud ještě může, během možná posledního měsíce v Oválné pracovně. Christensen - člen Liberální národní strany, který zastupuje volební obvod Dawson v Queenslandu, zahájil tento týden petici, v níž vyzval prezidenta, aby dal milost novinářovi, kterému za zveřejnění utajovaných informací hrozí až 175 let vězení. Christensen se také objevil v TV Sky News Australia, aby tuto kauzu prezentoval.
2020 12 14 05Řekl, že Assange „je terčem demokratů“, přičemž poznamenal, že jeho pronásledování začalo za vlády bývalého prezidenta Baracka Obamy. "Myslím tím, že Hillary Clintonová nenávidí jeho odvahu, očividně za to, že odhalil, kdo je skutečná Hillary, a tím začala válka proti Assangeovi válka ze strany demokratů a deep state", prohlásil a poukázal na to, že plánovaný nově zvolený prezident Joe Biden nazval Assange zločincem a „hi-tech teroristou“. Poslanec také tvrdil, že milost je „jedním ze způsobů, jak se Donald Trump může postavit za svobodu projevu“, a proti demokratickému establishmentu.
2020 12 13 07ilost by mu umožnila odhalit pokrytectví demokratů, “poke the deep state in the eye.” „Centrálním dokumentem demokracie je ústava Spojených států, ve které je zaručena svoboda projevu a svoboda tisku.“, řekl Christensen předtím, než uzavřel svůj projev pro TV Sky, když prohlásil: „Doufám tedy, že omilostní Juliana Assangeho. Je to správná věc.“ Během svého vystoupení ve Sky News se Christensen rovněž postavil na stranu Trumpa ohledně obvinění z podvodu s volebními hlasy v aktuálních volbách 2020 a tvrdil, že demokraté „úspěšně ukradli volby Donaldovi Trumpovi“.
2020 12 14 03ustralský poslanec není sám, kdo žádá Trumpa o milost pro Asssange. Také NSA whistleblower Edward Snowden naléhá na Trumpa, aby udělil milost zakladateli WikiLeaks Julianu Assangemu. „Jen Vy sám můžete zachránit jeho život“, řekl Snowden. Bývalá hvězda „Pobřežní hlídky“ Pamela Anderson (blíže ZDEuž dříve kritizovala Trumpa, protože nezasáhl, aby zachránil Assangeovi život dříve. Jeho zdraví se v londýnské notoricky známé věznici Belmarsh zjevě zhoršuje. Otevřeně nazvala Assangeho „hrdinou“ a uvedla, že je držen ve Velké Británii a čeká na vydání do Spojených států coby „politický vězeň“.
2020 12 14 06Stella Morris, Assangeova partnerka a matka jeho dětí, řekla prostřednictvím svého vlastního interview pro Sky News Australia australské vládě, aby „zvedla telefon a promluvila se svými nejbližšími spojenci“, a aby pomohla Assangeho osvobodit. Ano, chtělo by se říci, když jde o svobodu slova a projevu, jejíž omezení pocítil Trump na vlastní kůži v dostatečné míře – „Padni komu padni“, či: „Donalde – Hic Rhodus, hic salta!“