NEVEŘEJNÁ DISKUSE    Dotazy a příspěvky ke zveřejnění nám zasílejte na e-mail nas-restart@yandex.comZa provozování webu se musí platit, prosíme případné dárce o příspěvek na účet 0529639103/0800. Děkujeme!

Dalibor Janda: Umělci jsou přemnožení, štve mě, jak fňukají!

2020 10 14 04Je ze staré školy a je to zřejmé z každého jeho slova, zatímco mnozí muzikanti demonstrují za živou hudbu a žádají stát o finanční kompenzace, že nemohou kvůli pandemii vystupovat v plném rozsahu, Dalibor Janda, který letos oslaví čtyřicet let na scéně, k tomu zaujal zcela opačný postoj. Podle něj se česká hudební scéna alespoň vytřídí.

Nebýt pandemie, Dalibor Janda by 30. března v pražské Lucerně zahájil své jubilejní turné ke čtyřiceti rokům na hudební scéně. Přestože se koncert kvůli vládnímu nařízení neuskutečnil a on přišel o téměř půl miliónu korun, nestojí podle svých slov s nataženou rukou a nečeká na pomoc.

2020 01 26 02Dalibor Janda
Snad jsem si jí měl všímat víc ─ ZDE

„Nestěžuju si, nejsem na tom tak špatně, abych nevydržel půl roku nebo rok bez kšeftů. Pokud někdo nepřežije bez dotací nebo jiné pomoci, ať se na to vykašle a jde dělat něco jiného“, vzkazuje Dalibor Janda, podle něhož nejvíc řvou divadelníci, kteří dostávají dotace.

„Když slyším, jak fňukají, jsem naštvaný. Ať se to vykrystalizuje. Je tu moc umělců, pokud se někdo neuživí, ať jde dělat něco jiného, některá děvčata už šla do supermarketů. Umělci jsou přemnožení. Když děláš v Americe SuperStar pro třistamiliónový stát, tam se to ztratí, ale dva podobné pořady ročně pro desetimiliónové Česko jsou moc. Přitom pak nemají kde hrát, dávají dohromady revivaly, což je samozřejmě pro pořadatele levnější, ale vystupují většinou na playback a místo umění předvádí estrádu. Když nemají hity, musí se živit tak, jak se dá“, dodává Janda.

Sám si prý o nezájem o své koncerty stěžovat nemůže. „Teď jsme měli v červenci dva koncerty a nyní nás čekají tři koncerty na Slovensku. Lidé chodí. Bývá plno“, říká. Janda se prý jen obává toho, aby nemusel odkládat i své podzimní koncerty, a to kvůli nezodpovědnosti lidí.

„Český národ je zase veselý, rozverný. Lidé jsou na koupalištích, v bazénech nacpaní na sobě, podzim bude veselý. Tak nám to zase zamáznou a to bude definitivní konec. Byl jsme na Moravě, odkud pocházím, a někdy se divím, co mají lidé za názory. Oni jdou na tancovačku, kde se nic nekontroluje, půjčují si placatice slivovice a argumentují tím, že koronavirus je jenom v Praze. To nepochopím“, uzavírá Dalibor Janda.


Dalibor Janda, rodným jménem Václav Janda (* 21. března 1953 Drahotuše u Hranic), je český zpěvák pop music, textař a hudební skladatel, který největší popularity dosáhl v 80. letech 20. století, když se v letech 1986–1988 stal Zlatým slavíkem třikrát v řadě. Mezi jeho hity patří „Hurikán“ nebo „Kde jsi?“.

Životopis
Na české hudební scéně se objevil koncem 70. let a jeho popularita velmi rychle stoupala. Rodné jméno měl Václav, jako Dalibor (což je jméno, kterým byl křtěn v kostele) začal vystupovat v roce 1980 a na počátku 80. let si křestní jméno nechal změnit i úředně. Jeho první hit „Jahodový koktejl“ vyšel v roce 1983.

Dalibor Janda je ženatý. S manželkou Jiřinou má dceru Jiřinu Annu (* 1988), jeho syn Dalibor ve svých jedenadvaceti letech v roce 2003 spáchal sebevraždu.