K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

JAK GENERÁL KORONAVIRUS PORAZIL AMERICKÉ VOJÁKY

Vladimir Vujačič (Zdroj: ZDE)

2020 03 18 06dubnu až květnu mělo u hranic Běloruska a Ruska proběhnout největší americké cvičení za posledních 25 let "Defender Europe-2020". Od konce února začal přesun amerických vojáků do Evropy. Manévry, které jsou plánovány na území 10 evropských zemí, včetně Německa, Polska, Lotyšska, Litvy, Estonska a Gruzie, s účastí téměř 40 tisíc amerických vojáků a důstojníků, a také vojáků z dalších 19 zemí, se ocitly pod hrozbou zrušení z důvodu epidemie koronaviru.

2020 03 18 05

m2020 03 18 07erické vojensko-politické vedení původně uvedlo, že nákaza nemůže ovlivnit plány bojového výcviku a nenaruší provádění manévrů. Nicméně jsou to vojáci, kteří se neomezeně pohybují z jedné země do druhé a často se tak stávají zdroji šíření nemoci.

Vlády většiny evropských zemí omezily pohyb obyvatelstva a pořádání masových akcí, ale bohužel se to týká jen civilistů. Pentagon má s většinou zemí Východní Evropy, kde je plánováno provádět aktivní fáze cvičení, bilaterální smlouvy o spolupráci v obranné oblasti. Američtí vojáci se proto neomezeně pohybují po Evropě, nepodléhají žádným kontrolám a jsou tedy hlavními nositeli viru.

2020 01 26 02Cvičení s americkou armádou zrušili v Koreji, pak v Izraeli. V Evropě, jen necelé dva týdny po vypuknutí epidemie, začala platit určitá opatření. Tak, několik dní po zahájení cvičení "Cold Responce-2020", norské úřady rozhodly o ukončení bojových cvičení a zahájení karantény všech zúčastněných.

Na řadě je Defender Europe 2020. Zrušit hned a natrvalo by znamenalo přijít o tvář a milióny dolarů již investovaných do pořádání akce. Takže zatím existuje pouze rozhodnutí o zkrácení lhůt a počtu účastníků, ale ne o ukončení! To bylo řečeno v tiskové zprávě Evropského velení Spojených států amerických.

Američané se zřejmě ani sami nerozhodli, jak vše „nenápadně“ zabalit a v klidu odjet domů. Není to všechno tak jednoduché, protože tak široce ohlášené cvičení je propagandistické povahy ─ a Rusko třeba vyděsit a spojencům ukázat, že, řekněme, jsme připraveni, pokud už máme něco bránit.

Americké ministerstvo obrany mezitím zavedlo přísná omezení pro cesty vojáků a jejich rodin po světě. Od 13. března, všichni vojáci a důstojníci, a členové jejich rodin nesmí na dva měsíce vycestovat do zemí nebo naopak vycestovat ze zemí s vysokým stupněm šíření nemoci. Jsou to ČLR, Itálie a Jižní Korea.

Navíc, na dva měsíce bude členům rodin vojáků a civilního personálu zakázáno cestovat do míst s trvalým přenosem nemoci — Japonska, Bahrajnu a Velké Británie. Jisté je, že tento seznam v nejbližších dnech doplní Německo, Nizozemsko a další státy, v nichž se již vylodil americký výsadek a dorazily nákladní lodě s technikou.

2020 01 26 02Mimochodem, podle dostupných informací, již i Nizozemsko odmítlo Američanům ve vyložení nákladu námořního plavidla RESOLVE, které déle než tři dny vyčkávalo, až bude vyložena jiná loď BENAVIDEZ, aby odplulo do jiného přístavu, kde by se vylodilo, anebo, aby odplulo zpět domů ─ ve Flissingenu byla na dva týdny vyhlášena karanténa. Mimochodem, kdo přijme loď v karanténě, sotvakdo.

Problémy s logistikou během přesunu amerických vojáků na území Evropy byly již dříve, ale nyní má obrovský vliv i virus. V této době je na cestě další plavidlo ─ PATRIOT, které, jak se zdá, nebude moci vůbec kde zakotvit. A představte si, co by to bylo během bojů? S vysokou pravděpodobností lze říci, že všechna tato bojová plavidla by byla již dávno zničena.

Kromě problémů s logistikou se objevují otázky i s ostatními účastníky voj. cvičení ─ z manévrů už odstoupila 2. zdravotnická brigáda ve Velké Británii.

Omezil svou účast a možná i později zcela ukončí Bundeswehr, informovalo o tom velení německých ozbrojených sil. Konkrétně, 250 německých vojáků nebude od 16. do 30. dubna zapojeno do cvičení na polygonech Bergen-Hohne a v Münsteru (spolková země Dolní Sasko). Mimochodem, Německo kvůli epidemii od 16. března přestalo pořádat na svém území bojové výcvikové akce plánované v rámci cvičení "Defender Europe-2020".

Jakékoli cvičení odmítly i italské ozbrojené síly.

Velení americké armády v Evropě na svém webu uvedlo, že veškeré přesuny osobních vozidel, výzbroje a vojenské techniky z USA do Evropy jsou ukončeny. Zrušeny jsou také části "Defender Europe — 2020" — "Dynamic Front", "Joint Warfighting Assessment", "Saber Strike" a "Swift Response".

Americké ministerstvo obrany zatím oficiálně pozastavení manévrů nepotvrdilo, ale zdá se, že by se tak mohlo brzy stát. Země, kde měly projít aktivní fází, vyhlásily uzavření svých hranic a bylo by, jak jistě souhlasíte, velmi zvláštní, kdyby tisíce Američanů navzdory všemu přišly do Polska, Litvy a Lotyšska.

2020 01 26 02Mezitím prezident Donald Trump uvedl, že je to právě EU, která je zodpovědná za růst počtu infikovaných koronavirem v USA, protože Evropa nepřijala nezbytná opatření k omezení cestování. Bílý dům proto uzavírá hranice pro příchozí Evropany do USA a Evropa ho tak už nezajímá.

Bude-li mlčet a čekat na americké milosrdenství vedení Polska a pobaltských zemí, ukáže čas, avšak početné obyvatelstvo v Německu a v Nizozemsku již vyšlo do ulic a uhájilo svou bezpečnost. Osud pohraničních zemí Ruska je mnohem děsivější a sotva koho zajímá. Bílý dům opět ukazuje, že obyvatelstvo zemí východní Evropy je pro Američany jen spotřební materiál.