K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Avíza - vystoupení Josefa Skály

Ve středu 13. 5. 2020 v 15,30 - 17, 30 bude Josef Skála odpovídat na dotazy moderátora a posluchačů nezávislého rozhlasu www.svobodnyvysielac.sk
Jan Koros a Josef Skála budou 13. května 2020 ve 21,00 - 23,00 hodin odpovídat moderátorovi a publiku alternativního rádia www.svobodnyvysilac.cz.   

Lidová tvořivost - Pavel Novotný

Lidová tvořivost k české politice

Ruskému agentovi na stopě!

Odpor proti vládním nařízením v USA

Otevřený dopis panu premiérovi

Dánsko jde příkladem: Kdo daní v rájích, má s jakoukoliv podporou útrum. Jinde už to chtějí také

Dánsko jde příkladem: Kdo daní v rájích, má s jakoukoliv podporou útrum. Jinde už to chtějí také

20.04.2020 16:32

Dánská premiérka Mette Frederiksenová a členové jejího kabinetu rozhodli, že vláda prodlouží programy pomoci firmám postiženým koronavirovou krizí až do 8. června. Premiérka však také dala jasně najevo, že na pomoc nedosáhnou zdaleka všechny firmy. Miliardy korun budou odepřeny např. těm podnikům, které daní své zisky v zahraničí. A ve Velké Británii se prý ozývají hlasy, že by vláda Borise Johnsona měla jednat obdobně.

Dánsko jde příkladem: Kdo daní v rájích, má s jakoukoliv podporou útrum. Jinde už to chtějí také
Foto: archiv
Popisek: Dánsko, ilustrační foto

reklama

Agentura Bloomberg oznámila, že dánská vláda o víkendu prodloužila finanční programy určené firmám postiženým koronavirovou krizi. Sociálnědemokratická premiérka Mette Frederiksenová chce touto cestou do ekonomiky dostat stovky miliard dánských korun a tamní hospodářství co nejdříve postavit na nohy.

Je tu ovšem jedna podmínka. Firmy, které platí daně v daňových rájích, firmy, které i v časech krize vyplácely dividendy či firmy, které v krizi zpětně odkupují své akce, pomoc od státu nedostanou.

Podle serveru The London Economic je polská vláda připravena jednat podobně a ve Velké Británii prý sílí hlasy, které žádají, aby britská vláda Borise Johnsona šla stejnou cestou.

Dánsko spolu s Českou republikou či s Rakouskem patří k zemím, které jako první postupně rozvolňují koronavirová restriktivní opatření. Otevírají se kadeřnictví, své služby budou znovu poskytovat i zubaři. Pro nejmenší děti se také znovu otevřou školy

 

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dansko-jde-prikladem-Kdo-dani-v-rajich-ma-s-jakoukoliv-podporou-utrum-Jinde-uz-to-chteji-take-621205

Nezachraňujme svět minulosti, je třeba zachránit budoucnost

Nezachraňujme svět minulosti, je třeba zachránit budoucnost

Situace, jíž dnes čelíme, připomíná v mnohem porevoluční kvas devadesátých let. Neměli bychom dovolit, aby z ní nejvíce vytěžili ti nejsilnější hráči. Spravedlivou budoucnost si zasloužíme všichni.

Složení Národní ekonomické rady vlády (NERV) by mělo vzbuzovat velké obavy, protože ukazuje cestu, kterou pro Českou republiku na mnoho let dopředu vybral vládní kabinet Andreje Babiše. Vláda se rozhodla poskytnout vzniklý zatím jeden bilion korun na pomoc ekonomice. Strategickou úvahu o tom, kam prostředky směřovat, představí vládě tým, jehož členy jsou vedle několika odborníků také generální ředitel ČEZu Daniel Beneš, šéf představenstva společnosti Škoda Auto Bohdan Wojnar, ředitel vnějších vztahů Coca-Coly Petr Jonák, prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý, bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer a předseda dozorčí rady O2 Ladislav Bartoníček.

Pokud je možné zatáhnout za brzdu a investovat ohromné peníze do něčeho smysluplného, teď je k tomu ideální příležitost.

Nikdo si nemůže vážně myslet, že ředitel společnosti ČEZ, o které se říká, že je mocnější než vláda, si vezme k srdci rady sociologa Daniela Prokopa nebo že šéf představenstva Škody přijme teze ekonomky Ilony Švihlíkové o tom, že jsme se stali ekonomickou kolonií Západu. Je přirozené, že tito vlivní lidé budou chtít zachovat prostředí, ve kterém udělali kariéru. Šlo o  svět, v němž polostátní ČEZ prosazoval těžbu uhlí a výstavbu předražených jaderných bloků, zatímco jeho generální ředitel různými kroky podporoval Křetínského energetické firmy, velké společnosti platily jednu z nejnižších korporátních daní v Evropě (ve výši 19 procent) a roční zisky bankovního sektoru se blížily ke sto miliardám.

Další šance nebude

Pokud je možné zatáhnout za brzdu a investovat ohromné peníze do něčeho smysluplného, teď je k tomu ideální příležitost. Evropská komise toto vycítila a navrhuje „Marshallův plán pro Evropu 2“. Český premiér tento plán odmítl a vytvořil NERV ve výše uvedeném složení. Pod rouškou pandemie se tak chystá největší pohyb peněz od transformace devadesátých let a opět ho budeme organizovat po česku – budou o něm rozhodovat lidi, kteří chtějí zachovat minulost.

Jedná se o ohromné finanční prostředky, které se ušetřily tím, že dosavadní vlády ze strachu nebo netečnosti neprovedly žádnou podstatnější reformu, například v oblastech bydlení, levné práce, energetiky či ekologie. Peníze jsme ušetřili rozpočtovým populismem, kvůli kterému byli léta podfinancováni pracovníci v kultuře, školství, zdravotnictví a státní správě. Proto máme jeden z nejnižších dluhů v poměru k HDP v EU (v loňském roce činil 29 procent) a můžeme si nyní poměrně levně půjčovat. Tyto peníze ale mají jít lidem, kteří nesli zátěž tohoto šetření nejvíce. Mělo by se proto investovat do sociální oblasti a ekologicky udržitelné budoucnosti pro všechny.

Generace dnešních třicátníků, která nebyla zkažená normalizací ani divokými devadesátkami, se postupně začala hlásit o slovo a vyzdvihovala převážně ekologická, ale mnohdy také sociální témata, protože je chápala jako spojené nádoby. Politici jim vysvětlovali, že na ekologii si musíme nejprve vydělat. V těchto dnech se ale bez jakýchkoli rozpaků rozdělují stamiliony a politici se tváří, že peníze vždycky byly a že si to samozřejmě můžeme dovolit. Je to scéna jak z Kafkova románu: „Dveřník pozná, že muž již skonává, a aby dostihl ještě jeho zmírající sluch, zařve na něho: ‚Tudy nemohl být nikdo jiný vpuštěn, neboť tento vchod byl určen jen pro tebe. Teď půjdu a zavřu ho.‘“

Levná práce nikoho nešlechtí. Jsme tu díky vaší podpoře.
Saša Uhlová

Možnost investovat prostředky do lepší budoucnosti se nebude hned tak opakovat. Nelze zkrátka vydat dvakrát za sebou dluhopisy, které svou výší připomínají ztráty, jež občané zaplatili za období transformace devadesátých let. Není ale ani možné po občanech chtít, aby znovu zaplatit za systém, který tu v devadesátých letech vznikl, aniž by se podstatně změnil v jejich prospěch a ve prospěch ekologicky udržitelné budoucnosti.

Autor je filmový režisér.

 

https://a2larm.cz/2020/04/neopakujme-chyby-minulosti-je-treba-zachranit-budoucnost/

Čtěte a otevřete odkaz

Čtěte

Děkujeme.jpg