Důsledky rozbití železné opony

Dotaz

18.01.2021 10:45:11 - Uljanov

Dobrý den, pane doktore.

Železná opona, chránící československý stát byla v roce 1990 havlisty rozbořena. Pohraničnící, kteří chránili český a slovenský národ byli potupeni a propuštěni. Nyní si každý může spočítat, co neexistence železné opony způsobuje.

Nemožnost zatáhnout železnou oponu na ochranu státu před smrtonosným virem nás stálo již 15 000 lidských životů. Rozjetí poškozené ekonomiky virem, bude stát další stamiliardy korun. Není nejvyšší čas zase železnou oponu vybudovat a všem pohraničníkům se omluvit a ty, kteří budou chtít zase při ochraně státních hranic zaměstnat?


Odpověď

21.01.2021 9:36:41 - PhDr. Josef Skála, CSc.

2021 01 03 02apřed malé historické zpřesnění. Pojem železná opona je anglického původu (iron curtain), a ne ruského, českého apod. Přišel s ním Churchill v neslavně proslulém projevu v americkém Fultonu řadu měsíců před obratem u nás v únoru 1948. Stejného původu je i pojem studená válka (cold war). Obojí ilustruje jako v básníkově kapce rosy, kdo začal svět vhánět do konfrontace už kratičce po II. světové válce.

2020 12 23 12y se nátlaku, který nazývali válkou sami jeho iniciátoři, zcela legitimně bránili. Na západní hranici celého politického Východu a proti přesilovce zemí, jimž nacismus a válka ublížily nepoměrně méně než našemu regionu a hlavně jeho sovětské velmoci. 69 jaderných hlavic bylo už počátkem 50. let v pohotovosti jen pro útok na Prahu a bezprostřední okolí (jak to doložily i dokumenty, odtajněné před pár lety Pentagonem). Konkrétních termínů jaderného útoku "nach Osten", na něž nakonec nedošlo, bylo zatím odtajněno 12. K agresi nedošlo hlavně proto, že naše země i její spojenci dali jasně najevo, že by ji stihla tvrdá odveta - a dokázali ji vybavit i odpovídajícím arzenálem všeho druhu.

2020 12 22 05nešní útoky na naše pohraničníky tak nemají o nic větší legitimitu, než žvanění o "neoprávněném vyhnání" většiny Němců transferem "Heim ins Reich" za to, že svou vlast zradili jako Hitlerova pátá kolona - a mnozí i jako teroristická úderka. To, po čem voláte, se dnes samozřejmě nestane a Vy to jistě víte. Potřeba ochrany vlastních hranic a území, zrušené na oltář mrákot "postkomunismu", se však skutečně vrací příslovečným oknem. A čím později z ní budou vyvozeny seriózní závěry, tím větší škody to hrozí způsobit. Omluva pohraničníkům by se samozřejmě slušela. Na tu však dojde až v příznivější vteřině dějin.

Please publish modules in offcanvas position.