10 let od vraždy Muammara Kaddáfího a mimoř. sjezd KSČM

Náš Restart:

delegáti mimoř. sjezdu KSČM
by měli o tomto vědět (zdroj)

K dnešnímu smutnému výročí
znovu publikujeme pět let starý text
k výročí útoku na Líbyi.

V březnu roku 2011 začala příprava pro imperialistický útok v Libyi. K břehům Libye se začaly přesouvat válečné lodě Velké Británie, Francie a Itálie. Zároveň se roztáčela propagandistická mašinérie, v které se hovořilo o střelbě do bezbranných civilistů složkami státu, který byl nazýván Kaddáfího diktaturou. V Radě bezpečnosti OSN bylo vyvoláno jednání, které skončilo výzvou k vytvoření tzv. bezletové zóny.

Je poučné se vrátit k výrokům těch, kdo vytvářeli politiku KSČM, tedy strany, která má být hlavní protiválečnou a protikapitalistickou silou v ČR. Ještě poučnější je způsob, jak se vyrovnala s tím, že vědomě či nevědomě se představitelé KSČM stali stafáží pro imperialistické zásahy v Libyi i v dalších zemích.

Na začátku března řekla Kateřina Konečná, tehdejší místopředsedkyně zahraničního výboru PS PČR, stínová ministryně pro zahraniční věci (nyní poslankyně Evropského parlamentu) pro Haló noviny:

My odsuzujeme to, co se v Libyi děje, jakékoli útoky na obyvatelstvo. Souhlasím i s hospodářskými sankcemi, s usnesením RB OSN i s tím, co přijala EU. Bohužel se to nedá řešit jinak. Nesouhlasím však s vojenským řešením, kterým by si Američani opět vyzkoušeli některé své zbrojní systémy. (zdroj)

10. března 2011 tři ze čtyř poslanců Evropského parlamentu (Maštálka, Kohlíček, Remek) hlasovali pro rezoluci RC-B7-0169/2011, která vyzývá k vyhlášení bezletové zóny. Další poslanec EP, zesnulý Miloslav Ransdorf, ten samý den ovšem bezletovou zónu v Haló novinách také propaguje:

Mandát OSN je pro případný vojenský zásah naprostou podmínkou. Ale osobně bych chtěl před ním varovat. Takový zásah by legitimizoval Kaddáfího a ve skutečnosti by povstalcům podrazil nohy. To, co by jim nyní nejvíce pomohlo, by bylo zajištění bezletové zóny nad Libyí, protože Kaddáfí bombarduje povstalecká centra a přesunuje své jednotky právě pomocí letadel. (zdroj) 

17. března 2011 byla schválena rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1973 podporující vytvoření tzv. bezletové zóny a legalizující tak imperialistickou intervenci v Libyi. 19. března 2011 začala oficiálně intervence vojsk Francie, Velké Británie, Itálie, USA a dalších členů NATO a EU v Libyi. V té době tlumočil názor KSČM stínový ministr obrany KSČM Alexandr Černý:

Černý zdůraznil, že KSČM vždy trvala na tom, aby přijetí rezoluce RB OSN předcházelo jakékoliv vojenské operaci. Na tomto stanovisku se podle něho nic nemění a KSČM tudíž rezoluci akceptuje, nezpochybňuje a respektuje. Její první část, vytvoření bezletové zóny, lze podle Černého vojenskými prostředky do jisté míry zajistit. "Materiální převaha je na straně USA a jejich spojenců tak obrovská, že to není žádné velké hrdinství", uvedl. Daleko horší to však podle něj bude s naplněním druhé části rezoluce týkající se ochrany civilistů. Bez pozemní operace to je technicky a vojensky naprosto nemožné, což však bylo podle Černého zřejmé už v době, kdy spojenci spustili vojenskou operaci. (zdroj)

V kontrastu k tomu, KSM ukazoval v té době jiný obraz. Přes veškerou mediální přípravu poukazoval na opravdový význam imperialistické intervence:

Dnešním dnem skončila politická a mediální příprava pro imperialistickou agresi proti Libyi. Francouzská letadla hlídkují nad Benghází a provedla první útoky na pozemní síly. To není nic jiného než válka, než imperialistická agrese a její nezákonnost neospravedlní žádná rezoluce OSN. (zdroj)

Je třeba si uvědomit, že Evropská unie je imperialistickou strukturou a že v Radě bezpečnosti OSN v žádném případě není možno spatřovat garanta míru a ochrany před imperialistickými intervencemi. Již dvacet let žijeme v epoše po rozbití Sovětského svazu, který dříve v RB OSN zastával roli mocenské hráze proti imperialistickému barbarství. Úkolem komunistů je nikoli skrývat se za mandáty EU či OSN a nikoli doporučovat imperialistům vyhnout se agresi, pro niž se na základě svých zájmů rozhodli, ale otevřeně se proti ní postavit! (zdroj)

KSM jasně ukázal, jak nebezpečná je podpora této imperialistické agrese ze strany KSČM:

Výše uvedené a další postoje, které jsou rovny zradě komunistické koncepce postavené na antiimperialismu, na níž moderní komunismus vznikl, doprovázené jim odpovídající počáteční informační linií Haló novin, ideově a mediálně podpořily přípravu agrese a znemožnily pochopení problému a organizování sil, které by se její propagandistické přípravě mohly efektivně postavit na odpor.

Podobně na začátku března ukazuje vůdce kubánské revoluce Fidel Castro pravý charakter válečných příprav (Nevyhnutelná válka NATO: ZDE a ZDE)

Kde byla pravda? Jaký byl výsledek intervence pod názvem bezletová zóna?

  • Tisíce mrtvých při bombardování silami NATO.
  • Brutální zavraždění Muammara Kaddafího.
  • Rozbití jednotného libyjského státu.
  • Stovky tisíc lidí převážených pašeráky do Evropy s vyhlídkou lepšího života - část z nich zemřela na cestě.
  • Libye se stala jednou ze základen tzv. Islámského státu a dalších reakčních organizací. Jejich bojovníci i zbraně byly převezeny do dalších zemí Blízkého východu, aby zde hrály další úlohy v plánech imperialismu s podobnými důsledky.
  • Mimo jiné i díky této slovní i aktivní podpoře intervence představiteli KSČM nevznikl v České republice významný odpor proti tomuto zákeřnému útoku a ztížilo to i pozdější aktivity proti imperialismu (jako v případě zasahování v Sýrii).

Nastala na základě tohoto jasně chybného hodnocení nějaká sebekritika strany a jejích představitelů? Výše uvedení představitelé KSČM, kteří vytvářeli oficiální politiku strany a zablokovali vytvoření protiimperialistického hnutí v klíčové chvíli, plní nadále vysoké funkce.

Souvislost, která je i po pěti letech
a před mimořádným volebním sjezdem KSČM stále aktuální.

Please publish modules in offcanvas position.