Dr. Vojtěch Filip ustál pokus o odvolání, zůstává i nadále předsedou KSČM

Dr. V. Filip bude dál předsedou KSČM. Na sobotním sjezdu 17. dubna 2021 ÚV KSČM v Nymburku přestál pokus o odvolání. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, avšak výbor vzal na vědomí už dříve podanou rezignaci ing. K. Konečné na funkci místopředsedkyně. Po tajné volbě ji v sobotu jako nový místopředseda nahradil Milan Krajča. Novinářům to řekla mluvčí KSČM Helena Grofová.

2021 04 17 03Předseda strany JUDr. Filip při svém dopoledním projevu uvedl, že by se mělo o vedení strany rozhodovat na řádném sjezdu. Sjezd byl kvůli pandemii opakovaně odložen. Část straníků si však přála nové vedení a nakonec se hlasovalo o jeho odvolání.

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburku jich přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo 46 delegátů. Současný předseda Vojtěch Filip, který svou funkci získal 1. října 2005, tak s přehledem uhájil svůj post a nadále zůstává v čele KSČM.

2021 04 17 06Na uvolněný místopředsenický post kandidovali Jiří Dolejš, Milan Krajča a Michal Kostka. V prvním kole nezískal žádný z kandidátů potřebnou podporu minimálně dvou třetin členů výboru, do druhého kola postoupili Krajča a Hrudka. Krajča získal v druhém kole 47 hlasů ze 78 možných, několik členů nehlasovalo podle Grofové ani pro jednoho z nich.

2020 01 26 02Nové vedení budou tedy komunisté volit na řádném sjezdu, který by se měl uskutečnit v listopadu, až po říjnových sněmovních volbách.

Jednání výboru se koná za podmínek, jež schválili hygienici. Všichni účastníci musejí mít negativní test na covid. Kdo nepřinesl potvrzení, byl testován přímo v přízemí nymburského obecního domu. Členové výboru, kteří přicházeli se zakrytým nosem a ústy, zasedali v sále v patře, kam nikdo jiný nemohl.

2021 04 17 052021 04 17 04O funkci předsedy usilovalo podle dřívějších informací osm straníků, mezi nimi dlouhodobí Filipovi vyzyvatelé europoslankyně ing. Kateřina Konečná a Dr. Josef Skála z konzervativní části strany. Komunisté v úterý rozvázali smlouvu, na jejímž základě podporovali menšinový kabinet ANO a ČSSD. Podle volebních modelů strana osciluje kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do dolní komory parlamentu. Komunisté tak mohou na podzim zmizet z vysoké politiky.

Please publish modules in offcanvas position.