Pro předsedu a pro poslanecký klub KSČM jsou členská základna a volené orgány trpěnou přítěží

K tomuto tvrzení mne vedou následující, zdánlivě nesouvisející zprávy.

8. dubna 2021 byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu Vojtěch Filip. Řekl, že nebude obhajovat svůj post předsedy na nadcházejícím sjezdu, jméno toho, koho by rád viděl na svém místě, říci nechtěl. V současné době je devět kandidátů. „Chtěl bych, aby to byl někdo ze současného parlamentního klubu, protože ta česká národní politika se odehrává v českém Parlamentu“.

Ve třináctičlenné Radě pro rozhlasové a televizní vysílání končí šestiletý mandát sedmi členům 24. května. Členy jmenuje a odvolává na návrh sněmovny premiér.

Tato takzvaná velká vysílací rada mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Rada sleduje obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

V tajné volbě 13. dubna 2021 v prvním kole hlasování poslanci vybrali šest nových radních. Exředitele ČT Jiřího Janečka a Jiřího Macešku (oba navrženi ANO), Václava Mencla (navržen ODS), Milana Boušku (navržen ODS), Martu Smolíkovou (navržena Piráty) a Daniela Nováka (navržen KSČM).

V parlamentních volbách v roce 2002 dosáhli komunisté 882 653 hlasů voličů, což bylo 18,51 procenta všech hlasů a znamenalo to 41 poslanců. Dokonce ve volbách do zastupitelstva hlavního města Prahy v pravicové Praze v roce 2002 získala KSČM 10,83 procenta hlasů a 8 zastupitelů.

2020 01 26 02Ve volbách do zastupitelstev krajů v roce 2004 získala KSČM 19,68 procenta všech hlasů a tomu odpovídalo 157 mandátů v krajských zastupitelstvech. Volby do Evropského parlamentu konané na území České republiky v červnu 2004 znamenaly pro KSČM 472 862 hlasů, tj. 20,26 procenta hlasů, a 6 mandátů europoslanců. Strana měla v roce 2004 dva senátory.

Po zvolení Vojtěcha Filipa do funkce předsedy KSČM v roce 2005 nastává zlom ve volebních výsledcích. Již od voleb do Parlamentu v roce 2006 přestal nárůst počtu hlasů a začal dlouhodobý volební pád KSČM. Celkově proti roku 2004 ztratila KSČM 5 europoslanců, 26 poslanců, 2 senátory a včetně zastupitelstva Prahy 152 krajských zastupitelů.

V posledních celostátních volbách (krajské volby v roce 2020) KSČM volilo 131 770 voličů. I když k tomu přidáme hypoteticky hlasy pro KSČM z Prahy (volební výsledek z voleb 2018 je 3,26 %), je to zhruba 6-krát méně než v roce 2002.

Já bláhový jsem si myslel, že politikou komunistů je především být mezi lidmi a hájit jejich zájmy, teď zjišťuji, že politikou je to, co se „odehrává“ v parlamentu, zřejmě podle hesla – jiní o lidech, my s oligarchou. Že za KSČM jednají volené orgány, mezi sjezdy především ústřední výbor, zjišťuji, že pro poslanecký klub je ústřední výbor něco jako lampárna na nádraží. Že měřítkem práce vrcholového politika je kromě jiného počet hlasů získaných ve volbách, zjišťuji, že měřítkem je především schopnost zákulisně si opakovaně vyjednat čelné místo na kandidátní listině.

Nedivím se názorům a chování předsedy a poslanců. Léty strávenými v parlamentu, bez vyvozování odpovědnosti za opakující se volební debakly, může mysl otupět.

Divím, se že členové ústředního výboru nevidí souvislost mezi zoufale nízkými volebními preferencemi KSČM a chováním těch, co byli posledních 15 let mediálními tvářemi strany.

Ing. Pavel Posolda

Please publish modules in offcanvas position.