Úsměv Čedomíra Čupiče pár minut před popravou (příběh jugoslávského Che Guevary)

2020 10 07 10Mladý jugoslávský komunista Čedomír Čupič (srbsky Чедомир Чупић) se narodil 8. října 1913 v USA, 9. května 1942 v Petrova-Glavica (Srbsko) byl zastřelen.

Pocházel z Černé hory, studoval práva v Bělehradu, byl účastníkem národně-osvobozenecké války v Jugoslávii. Národní hrdina Jugoslávie.

Jeho fotografie pořízená před popravou, na které se Čedomír Čupič jakoby nic usmíval, obletěla celý svět a stala se jedním ze symbolů národně osvobozenecké války.

2020 10 07 15edomír měl přezdívku Luboš. Tuto láskyplnou přezdívku mu dala jeho matka. Měla deset dětí a Čedomír byl posledním, desátým. Podle všeho byl nejoblíbenějším a nejjemnějším ze všech.

2020 10 07 11Ostatně detaily z životopisu hrdiny-komunisty, který s úsměvem zíral svým popravčím do tváře, na českém, ale ani slovenském internetu nenajdete. Jsou uvedeny zevrubně jen na ruských webech, kam se dostaly po překladu z angličtiny a srbštiny. Ale vše, co se podařilo najít, jsem pro vás shromáždil v tomto krátkém článku.

Komunista Čedomír Čupič se narodil 8. října 1913 v rodině Sávy a Stany Čupičových (dívčí jméno Burič) jako desáté dítě v rodině. Rodiče byli rodáky ze Záhřebu, dlouho žili v Americe. Rodiče našeho hrdiny byli otevřenými odpůrci krále-tyrana Nikoly a ještě v roce 1907 se dvěma dětmi uprchli z Černé hory v hledání spásy. Plánovali, že se dostanou do Kanady, ale náhodou se ocitli na lodi, která mířila do Buenos Aires. Nakonec žili v Argentině téměř 20 let. Za tu dobu se jim narodilo dalších osm dětí, včetně Čedomíra. Poté se ve třicátých letech rodina vrátila do vlasti. Zajímavé je, že některé zdroje uvádějí Čupičovo rodiště nikoli v Argentině, ale v USA.

2020 10 07 16e třicátých letech se Čedomír přestěhoval do Jugoslávie, do města Nikšić, kde vystudoval střední školu. Studoval na Právnické fakultě Bělehradské univerzity, v roce 1940 byl přijat do Komunistické strany. Od července 1941 byl členem partyzánského hnutí, po odchodu z Nikšiče vstoupil do partyzánské roty jménem Djuro Djakovič, v níž sloužili rodáci z Nikšiče. Později byla Rota přeměněna na Nikšičskou partyzánskou jednotku a v samostatné rotě této jednotky sloužil i mladý Čedomír. Na jaře 1942 vedli partyzáni tvrdé boje s italskými fašisty a sudetskými Němci u Nikšiče.

2020 10 10 022020 10 07 16dubnu 1942 se 28-letý Čedomír stal partyzánským komisařem, v témže měsíci ho zajali sudetští Němci, mučením se ho snažili přimět ke spolupráci, ale ani mučením Čedomíra nezlomili. Odmítl přejít na jejich stranu. Při vyhlášení rozsudku Čedomír Čupič projevil nevídanou výdrž a usmíval se, i když mu byl předčítán rozsudek smrti. 

Tomu se těžko věří, ale ten člověk, ač stoprocentně věděl, že za pár minut půjde na věčnost, při čekání na popravu po vynesení rozsudku se doslova usmívá do tváře své smrti a za tímto klidným úsměvem si ani nevšimnete, že byl v poutech.

2020 10 07 17ozději tento portrét obletěl celý svět a stal se jedním ze symbolů národně osvobozenecké války v Jugoslávii a tento ani ne 29-letý muž se stal národním hrdinou. Zajímavostí je, že Čupičův úsměv je zachycen na fotografii, kterou pořídil jistý major Carlo Ravnić, který byl okupantem z řad italské armády. O něm se uvádí, že po kapitulaci Itálie se stal antifašistou a spolu s jugoslávskými partyzány v rámci divize "Garibaldi" bojoval až do osvobození Jugoslávie.

2020 10 07 149. května 1942, přesně tři roky před Velkým vítězstvím nad fašismem, byl Čedomír zastřelen v Petrově Hlavicích. Jeden ze svědků popravy vzpomínal, jak probíhala u malého kostela v Petrově-Hlavicích. K Čedomírovi se přiblížil kněz, uprchlík z Hercegoviny, který nabídl zpověď a svátost, ale Čedomír-Lubo mu jen kopl šálek ("potír"). Po popravčí salvě z pušek velitel Sudnikov vystřelil ránu jistoty do hlavy Čedomíra z revolveru.

2020 10 07 17řed střelbou byl pořízen jeho snímek, na kterém se usmíval a neprojevil svůj strach (dokonce se usmíval na své zajaté soudruhy). Sám Čedomír pár minut před střelbou se usmívá na pět popravčích s následným výkřikem: «Ať žije slavná komunistická strana!».

2020 10 07 1310. července 1953 mu byl posmrtně udělen titul Národního hrdiny Jugoslávie. Jeho jméno nese jedna z ulic Podgorice. V médiích ho novináři často označovali za jugoslávského Che Guevaru. Ke 100. výročí Čupičových narozenin (8.10.2013) byla vydána v Černé Hoře jubilejní poštovní známka.

Překlad z ruských web. stránek Náš Restart

Please publish modules in offcanvas position.