K novému Progr. KSČM ▬ Jsme i na Parl. listech

klicMEZI NÁMI, KOMUNISTY    Kontakt na nás: nas-restart@post.cz

Otevřené hranice a koronavirus ─ Tentokrát musí zdravý rozum nad diletantskou ideologií vyhrát

2020 03 17 012020 03 17 02rize, kterou Evropa nezažila od 2. světové války, je lakmusový papírek na kontrolu lidských, politických a integračních hodnot. Co nás čeká dál a jak se změní EU? Sputnik se v souvislosti s tím zeptal známého politika a publicisty PhDr. Josefa Skály.

Říká, že když Evropě nic vážného nehrozí, slýcháme kolovrátek „Více Evropy!“. Problém však nastává, když přichází krize.

„Předvedla nám to už tváří v tvář migračnímu chaosu“, domnívá se politik.

Několik evropských zemí, včetně Česka a Slovenska, uzavřelo své hranice. Učinily to ještě předtím, než předsedkyně Evropské komise von der Leyenová navrhla, aby EU zakázala vstup cizincům. Až ale epidemie skončí, bude režim volného pohybu plně obnoven? Nebo země EU a Česká republika dospějí k některým závěrům a omezením?

„Zdravotní hledisko je neúprosné. Hranice lze znovu otevřít jen do zemí, které se k pandemii chovají zodpovědně. Teprve ve chvíli, až ho zkrotí. Cokoli jiného by byl šílený hazard. Tentokrát musí zdravý rozum nad diletantskou ideologií vyhrát“, je přesvědčen Skála.

Co bude po koronaviru?

Pochybuji, že by se tato krize stala ponaučením pro unii. „Jaké závěry vyvodí eurokracie, netuším. Šanci na to, že překročí svůj stín, jsou však mizivé. Tím rozhodnější závěry to chce v zemích, jimž z Bruselu úže nic dobrého nekouká“, říká Dr. Skála.

Nicméně, podle mínění Dr. Skály se svět tam, kde byl před touto krizí, už skutečně nevrátí.

„Tam, kde byl před touto krizí, se svět skutečně už nevrátí. Otázkou je, kterým směrem se posune. Tím, který o lidských osudech rozhoduje humánně a zodpovědně? Anebo k ještě větší moci psychopatů? Pandemie urychlí i nástup ekonomické krize, která je na spadnutí sama o sobě. Následky budou drastičtější než koncem minulého desetiletí. Tentokrát však jde o lidské životy i zcela bezprostředně. Tím větší by to mělo dát šanci demokratickému, a ne oligarchickému východisku. Samotíží se nenarodí. Chce to co nejširší politický blok odolný proti blábolům, které se totálně zkompromitovaly. Bojovnou levici, která bude jeho duší a navigátorem. Včera bylo pozdě“, prohlásil Dr. Skála.