K událostem v Novém Strašecí

2020 01 29 05Ctirad Sáček, předseda OV KSČM Rakovník
V Rakovníku 28. ledna 2020

V současné době jsou obyvatelé Nového Strašecí, pětitisícového města v okrese Rakovník svědky odstraňování piedestalu sousoší Rudoarmějce v Novém Strašecí, které bylo v dubnu loňského roku poškozeno neznámými vandaly.

Po této nešťastné události byla socha odstraněna Městským úřadem Nové Strašecí a umístěna v depozitáři. Současně probíhalo vyšetřování poničení sochy policejními orgány, žel bez náležitého výsledku.

Je nepochopitelné, že městská administrativa rozhodla o odstranění piedestalu pávě v době, kdy si celý svět připomíná osvobození Osvětimi Rudou armádou.

2020 01 29 06Názor členů základní organizace KSČM v Novém Strašecí, ale i našich sympatizantů z řad obyvatelů města Nové Strašecí je, aby bylo rozhodnuto o navrácení sousoší „Rudoarmějce a malé dívky“ na své původní místo na piedestalu, se kterým tvořilo od listopadu 1957 dlouhá léta významnou dominantu novostrašeckého náměstí. Toto umělecké dílo představovalo poděkování našich občanů osvoboditelům, kteří položili za naši svobodu své životy.

Kromě toho je toto sousoší „Rudoarmějce a malé dívky“ z hořického pískovce dílem významného českého sochaře a malíře Zdeňka Šimka, který se narodil 19. dubna 1927 ve Veselí nad Lužnicí a zemřel 27. října 1970 v Praze. Mezi jeho díla patří řada figurálních plastik, které tvořil jako veřejné zakázky pro Mariánské Lázně, uplatnil svou znalost přírody i cit pro materiál (Volavky, 1954, rumunský mramor), nekonvenční kompozici (Pramen, 1956, hořický pískovec) a dobře zvládl i monumentálně mírně nadživotní sousoší (Roční doby, 1957, bulharský mramor). Jeho volná tvorba z téže doby zahrnuje komorní plastiky v kameni, které jsou charakteristické uzavřenou formou (Dřepící, 1956), jiné se blíží abstraktnímu tvaru, v proporcích je však stále obsažena lidská figura (Nalezený kámen I, 1957, Torzo, 1960). Z roku 1958 pochází jediná Šimkova socha ze sklolaminátu - vznášející se ženská postava s pásem filmu pro filmový klub v Paláci Adria, nyní nezvěstná.

Podobný osud chtějí někteří pravicoví zastupitelé města přisoudit také našemu sousoší vojáka a malé dívky z hořického pískovce, kteří tomuto uměleckému dílu přisuzují jiný politický význam než má, a kterým je poděkování prostých lidí za osvobození vlasti. Nové Strašecí se však tímto dílem může chlubit proto, že se jedná o dílo významného umělce, jehož díla jsou umístěna i v zahraničí.

V Neukirchenu z obřích žulových balvanů vznikla Plastika (1967). Socha Jako hrozny jsme lisováni (1969) z jurského vápence v Oggelshausenu je přímou reakcí na tragické události v srpnu 1968 a zároveň nejzávažnějším dílem autora. Dílo „Sousoší Rudoarmějce a malé dívky“ (1957) tohoto významného sochaře si zaslouží být restaurováno a mělo by být vráceno na své původní místo na Komenského náměstí v Novém Strašecí. S tímto názorem přišli členové místní organizace KSČM spolu s naším zastupitelem Zdeňkem Thumou na veřejné zasedání Zastupitelstva města Nové Strašecí dne 19.12.2019 na kterém se měl projednávat návrh zastupitele Ing. Pavla Adelta MBA na definitivní odstranění předmětné sochy z Nového Strašecí. Rozhodnutím zastupitelstva byl náš návrh akceptován, i když jen částečně. Většinou zastupitelů bylo schváleno usnesení, podle kterého bude sousoší opraveno a ve spolupráci s městským architektem umístěno na jiné veřejné místo v Novém Strašecí.

Please publish modules in offcanvas position.