Jarek Nohavica: Zaprodanci

Aneb tentokrát to není píseň

2020 11 28 04Slyšel jsem ve zprávách, že ministryně Maláčová navrhuje dát důchodcům další rouškovné (číslo 2). A hned se ozývají hlasy "Kde na to chceme vzít? Představuje to dalších 15 miliónů z již beztak strašlivě nevyrovnaného rozpočtu..."

2021 08 24 01Tak mě napadlo, jelikož jsem taky důchodce, tedy darmožrout, který se podílel na podporování minulého zločinného režimu tím, že jsem chodil do práce, neemigroval jsem, dokonce jsem nepodepsal chartu (ani antichartu), že bych se měl za to stydět a tohoto populistického daru se zřeknout. Abych nekurvil úsilí mladší generaci – naší budoucnosti. Jistě je mnoho jiných způsobů, jak těchto 15 miliónů použít, nežli je cpát do chřtánu generaci, která tu už pomalu nemá co dělat:

  • Takto ušetřené peníze věnovat poslancům, jejichž platy nerostou tak, jak by si sami představovali.
  • Dále je věnovat umělcům, kteří kvůli opatřením vlády (nikoliv pandemii koronaviru!) přicházejí o milióny.
  • Dotovat politiky, kteří vědí, že cokoliv vláda udělá, je "naprosté selhání" (např. šéf ODS). Aby měli prostředky ukázat ostatním, jak se to má dělat...
  • Nakoupit 100 miliónů dávek vakcíny (pro jistotu), aby někteří politici a celebrity, kteří ještě nejsou 80+ (např. Olga Sommerová), nemuseli předbíhat ve frontě. To je přece nedůstojné, jako když pasažéři Titaniku předbíhali ve frontě o místo v záchranných člunech.

Je ještě spousta dalších užitečných námětů, ale začíná to být komplikované. Po povodních nebyl Babiš u moci a kdo neměl pojistku, tak nedostal nic, ať byl podnikatel nebo ne. Když měl podnikatel zisk, tak kromě daní se přece nebude o nic dělit. Teď najednou se má o něj starat stát. Po revoluci se všechno rozkradlo, včetně důchodového fondu. Co stará generace vytvořila, tak mladá nedokázala ani jen udržet – natož pak sama něco vytvořit.

Je smutné, jaké hyeny se z této generace vynořují (např. šéf Pirátů). Jestli takto hodlají pokračovat, tak aby se báli sami zestárnout. Proto je zde Varianta 2 ─ podstatně jednodušší: Strčte si ty prachy do prdele!


Jaromír Nohavica (* 7. června 1953 Ostrava) je český folkový písničkář, textař, libretista, osobitý zpěvák, skladatel a kytarista. Hraje také na heligonku. Ruský prezident Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili 4. listopadu 2018: viz VIDEO

Zpívá především vlastní písně (viz VIDEO), také však překlady písní ruských autorů Vladimira Vysockého nebo Bulata Okudžavy – sám se mnohokrát zmínil o svém tíhnutí k ruským inspiracím (viz VIDEO). Zhudebnil a nazpíval některé básně ze Slezských písní Petra Bezruče, roku 1982 zhudebnil báseň „Dezertér“ ze sbírky Jiřího Šotoly „Za život“. Jeho písně jsou do značné míry oblíbené díky tomu, že zpívá o obyčejném životě a o člověku, jsou lyrickoepické, často však i ironizující. Nohavica ve své tvorbě používá nářečí z Ostravska a okolí Těšína.

Vedle písničkářské tvorby překládá Mozartovy opery do češtiny. V roce 2006 obdržel za český překlad opery Cosi fan tutte Cenu Sazky a Divadelních novin. V roce 2007 přeložil operu Don Giovanni.

Please publish modules in offcanvas position.