Odpověď pracovníka JZD řediteli TV Barrandov J. Soukupovi

PLNOHODNOTNÝ ROZBOR doby budování SOCIALISMU a KAPITALISMU po roce 1990

Pane Soukupe z TV Barrandov.

2020 11 28 04V týdnu jste se snažil dělat si legraci z našich bývalých JeZeĎáků. Prý neuměli plánovat, proto nebylo maso. A proto, že o tom něco málo vím (na rozdíl od Vaší osoby, kterou omlouvá jenom to, že jste z Prahy), tak vám to s radostí vysvětlím.

Největším problémem socialistických JeZeĎáků bylo podle vás jaro, léto, podzim a zima. To bych ani tak neřekl, protože suché jaro i léto u nás na jihu už přestal být problém od 80. let, kde konkrétně okres Břeclav a Znojmo byl téměř komplet pod závlahami.

Neřešil se nedostatek organické hmoty (hnoje a kompostů) v půdě, protože ze 100 tisíc kusů hovězího dobytka bylo hnoje, že si to ani nedovedete představit.

Ze starých a rozpadajících stohů jsme my, v ACHP vyráběli stovky tisíc tun kompostů, v receptuře 1/3 hnoje a slámy, 1/3 ornice ze skrývek a 1/3 kejdy (to jsou hovínka a močka z velkochovů prasat) a po dvou letech to bylo k použití a zaorání.

Za lidovce Luxe se vymlátily a spálily na hromadách desetitisíce kusů krav (údajně nemoc šílených krav způsobená zkrmováním masokostní moučky z uhynulých a nemocných zvířat ─ tento způsob krmení býložravců byl převzat ze Západu po roce 1989) a zůstalo v okrese Břeclav pouhých 30.000 kusů, a to je dodnes.

Úbytek více než 2/3 nestačí nasrat tolik kravinců jako 100 tisíc, závlahy jsou zničeny jejich nepoužíváním 29 let, protože na to JeZeDák už neměl od roku 1990 peníze.

2020 01 26 02Pro úplnost: V roce 1988 byl stav skotu v ČR 3,5 miliónu kusů, prasat 4,5 miliónu kusů. V roce 2018 stav skotu 1,3 miliónu, prasat 1,3 miliónu.

Hlavním důvodem poklesu stavů jsou nařízení EU, aby byl umožněn dovoz ze Západu a vyhlášením sankcí na Rusko jsme ztratili velké odbytiště. Produkovalo se tehdy 11-12 miliónů tun obilí a dnes ubohých 5-7 miliónů.

Větší polovina tohoto obilí se přehnala přes živočišnou výrobu pro produkci veškerého masa, vajec a mléka. Nebylo to potřeba dovážet z Německa, Francie, Polska, Maďarska a odjinud podle příkazů EU.

A že občas na trhu to maso chybělo? Na tehdejší výrobky československého průmyslu bylo ze Západu většinou uplatňováno embargo, a tak nezbytné devizové prostředky zabezpečovalo zemědělství ve formě vývozu jatečného dobytka a telat např. do Itálie, Francie, zemí Beneluxu atd.

Takže český JeZeĎák dovedl plánovat ukázkově, měl 11-ti honný osevní postup, organiku v půdě, půdu pod závlahami, produkoval zeleninu, ovoce, brambory, cukrovku, olejniny, dostatek krmiva pro dobytek, využíval na polích vojtěšku jako zlepšující plodinu a krmivo pro skot (což dnes u dnešních chemicko-pesticidních zemědělců téměř nevidíte).

Jestli chcete JeZeĎáky z období před StB-áckou revolucí v r. 1989 kritizovat, zjistěte si fakta, a pak možná zjistíte, že jste zbytečně urazil velkou část národa, lidí, kteří poctivě a na vysoké úrovni vykonávali svá povolání. Je nás dost, kdo jsme v zemědělství pracovali celý život a dobře si pamatujeme, co se dělo. Neurážejte nás, byť tím děláte blba ze sebe.

Potravinová bezpečnost limituje k nule. Zásoby potravin na několik dnů, benzín a nafta na devadesát dní!!! Pokud tři dny nepřijedou kamióny z Německa a Polska, nebude v obchodech skoro nic, hlavně maso. Neblíží se toto vlastizradě, o které někteří politici, zvláště ti, kteří to vše zavinili, tak rádi mluví??? Ti by měli jít, v dnešní době koronavirové, zemědělcům na pole pomáhat. Škoda mluvit!!

Please publish modules in offcanvas position.