Konec V. Filipa ve funkci předsedy strany je na pořadu dne

2020 12 23 03ragické je, že je na pořadu dne už řadu let. A kdo ví, kdy k tomu skutečně dojde. V téhle chvíli jsem si už stoprocentně jistý, že to prohlášení "dáváme své funkce k dispozici" nebylo ani náhodou myšleno tak, že dotyční chtějí své funkce se ctí opustit co nejdříve. Zuby nehty, ale bohužel i s využitím lží se snažili odvrátit brzké konání sjezdu. V. Filip se navrhl naposled na vůdce volební kampaně KSČM v následujících parlamentních volbách.

2020 12 23 13dyž tento návrh neprošel ve výkonném výboru, předložil ho oběžníkem celému ústřednímu výboru. Neprošel ani tam a zdá se, že dost lidí tím už naštval. Možná, že konečně dost na to, aby skončil. Proč ten člověk páchá tuhle tragikomedii? Co ještě udělá doktor Filip, aby znehodnotil nebo úplně zničil svou pověst racionálního politika? Přitom se mohl na devátém sjezdu odporoučet bez hanby, se kterou bude nejspíš odcházet nyní. Dovedu si představit i to, že kdyby tehdy opustil předsednickou funkci ve straně, mohly být jeho zkušenosti a schopnosti uplatněny v poslanecké sněmovně, pokud by ovšem byl ochoten spolupracovat při provádění komunistické politiky. Kdyby považoval za nutné pokračovat v hokynářském pojetí "moderní levicovosti", asi by už byl v civilu dlouho, což by bylo dobře pro obě strany, přesněji pro jednu stranu a jednu osobu. Pro mě je jeho počínání nepochopitelné. Nejspíš nevím o všech jeho motivech a proto nerozumím.

2021 01 09 02ypadá to, že doktor Filip ztrácí podporu i těch, kdo si to bez něho do nedávné doby nedokázali představit. A co vidíme? Vidíme, že další a další jedinci z jeho stáje vyvíjejí snahu, aby ze hry nevypadli s ním. Tihle lidé, kteří po řadu let neúspěchů strany ve volbách drželi lajnu a byli naprosto hluší k principiální kritice nekomunistické politické činnosti vedení, chtějí nyní vehementně "převzít odpovědnost". Kritické hlasy nabývají na síle a Filipův čas se doufám naplňuje.

2021 01 10 09enže nyní jde o to, nikoli zda a jak dlouho ještě bude současný předseda s prominutím strašit na čele strany. Nyní jde primárně o to, kdo jej má nahradit a s čím chce do funkce přijít. To je nyní klíčová otázka. Protože pokud má mít smysl, aby existovala komunistická strana, musí tou komunistickou stranou skutečně být. Znám celou řadu lidí, kteří již delší dobu působí ve "vyšších patrech" KSČM a postupně začínají hlasitěji a hlasitěji dávat najevo, že změna je nutná. Bohužel až mnoho je těch, kteří sice možná umějí "úřadovat", ale o komunistické politice nemají páru. Pokud je něčí motivací jenom zůstat, jak se ne zrovna pěkně říká u lizu, jistě se k tomu nepřizná. Mnozí se dokážou tvářit, mnozí se dokážou v případě potřeby tvářit i hodně radikálně, když mají dojem, že to "pomůže".

2021 01 10 11ddělit zrno od plev je ale poměrně snadné. Koho bychom měli podpořit kvůli komunistickému charakteru strany? Už dlouho říkám každému, kdo se ptá i těm kdo se neptají, že rozhodnout se není zase až tak obtížné. Nejde jen o to, aby do funkce předsedy nastoupila nová postava. Jde o to, aby to byl člověk schopný stranu vrátit ke komunistické politice, protože jedině pak to má všechno smysl a jedině pak je naděje, že strana se opět zvedne. Nějakou dobu máme k dispozici spolehlivé měřítko.

2020 12 22 08tak říkám, že pokud se o pozici předsedy strany hlásí někdo, kdo ani nepípl, když se diskutovalo o návrhu programu strany, který předkládal a garantoval doktor Grospič, pak na té funkci nemá co dělat. Tak ostře je třeba to vidět. Nekompromisně. A je jedno, jestli ten dotyčný z hlouposti, nevědomosti nebo dokonce s nějakým podivným motivem podporoval nebo třeba jen pasívně přihlížel vzniku strašidelného a nedůstojného textu, který se dosud prezentuje jako návrh aktualizace programu strany. A naopak, kdo byl schopen nejen podrobit onu hrůzu věcné kritice a navíc uměl napsat něco pořádného, ten je povolán začít tahat stranu z bláta, do kterého ji přivedli.

2020 12 22 08le nejen podle toho, jak se aspirant na vedoucí funkci v minulosti stavěl k přípravě programu strany, můžeme rozhodovat koho máme podpořit. Dneska je zde aktuální vyjádření, které nám všem, kdo chceme, aby strana byla komunistická nejen podle názvu, ale hlavně podle obsahu politiky, kterou dělá dovnitř i navenek, umožňuje správně se rozhodovat. Je to dopis s naléhavou výzvou, který ve stručnosti, jasně a přehledně vyjadřuje, oč se v roce stého výročí založení komunistické strany jedná. Je to prostě a jednoduše tak, že komu jsou myšlenky vyjádřené ve výzvě vlastní, to je člověk na vrcholnou funkci. Je-li to osoba, která se v těch myšlenkách po zralé úvaze najde, měla by se ta osoba přidat.

PaedDr. Jindřich Kania

Please publish modules in offcanvas position.