ČÍNA SKOUPILA 70 % POTRAVINOVÝCH ZÁSOB PLANETY. Vědí Číňané něco, co ostatní nevědí?

Neměli bychom to sledovat na úrovni rodinného předzásobení?

Už asi jeden a půl roku se šíří informace, že Čína z nějakého podivného důvodu panicky nakupuje potraviny. Později se ukázalo, že to bylo již před pandemií, o několik měsíců dříve v Pekingu se podařilo nashromáždit více než polovinu světových zásob kukuřice a jiných obilovin, což v některých zemích vedlo k rychlé inflaci potravin a hladomoru.

2022 01 03 04V srpnu 2019 vyvstala otázka: věří Čína, že jsme na pokraji velké globální krize? Čínská komunistická vláda vždy věnovala velkou pozornost dlouhodobému plánování a zdá se, že se rozhodla, že je čas hromadit jídlo, zlato a další zboží.

A teď se situace opakuje. Podle Nikkei Asia udržuje Čína "historicky vysokou úroveň" fazolí a obilovin uložených ve 310 skladech skupiny COFCO (Velké čínské státní potravinářské společnosti) na severovýchodě země.

Qin Yuyun, vedoucí divize zásob obilí v národní správě potravin a strategických rezerv, minulý měsíc řekl novinářům: "Naše zásoby pšenice mohou uspokojit poptávku po dobu jednoho a půl roku. Se zásobami potravin nejsou žádné problémy.“

2022 01 03 05Údaje USDA ukazují, že Čína po sklizni v první polovině roku 2022 bude držet asi 69 % světové kukuřice, 60 % rýže a 51 % pšenice.

Podle čínské generální celní správy utratili čínští centrální plánovači v roce 2020 za dovoz potravin 98,1 miliardy dolarů, což je 4,6 krát více než před deseti lety.

"Za posledních pět let dovoz sójových bobů, kukuřice a pšenice do Číny vzrostl 2x až 12x díky aktivním nákupům ve Spojených státech, Brazílii a dalších dodavatelských zemích. Dovoz hovězího, vepřového, mléčných výrobků a ovoce vzrostl dvakrát až pětkrát", píše Nikkei Asia.

Čínská akvizice světových potravinových zásob pomohla tlačit ceny potravin na desetileté maximum. Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství odhaduje, že index cen potravin je nyní na nejvyšší úrovni za posledních deset let.

Ministerstvo Obchodu ČLR také nařídilo domácnostem, aby se zásobily nouzovým jídlem, to vše pod záminkou pandemie viru. Čínská státní média přitom zlehčovala směřování Číny k potravinové krizi. Prezident Si Ťin-pching řekl, že Čína musí udržovat zásoby potravin a ceny, aby zajistila potravinovou bezpečnost; jinak se zvýší nespokojenost občanů ve druhé největší ekonomice světa.

Nikkei Asia uzavírá: "V celé historii způsobil nedostatek potravin Národní nepokoje. Nedostatek jídla byl faktorem povstání, která svrhla čínské dynastie. Peking tak nepochybně se zásobuje potravinami, aby se vyhnul kolapsu, protože centrální banky ještě musí přijít na to, jak vytvořit potraviny ze vzduchu. Ale nebojte se, jak se globální potravinová situace zhoršuje, pravděpodobně brzy budeme všichni nuceni jíst cvrčky, červy a kobylky.“

Argument Nikkei Asia, že se čínští komunisté bojí svržení, je velmi vtipný. Je možné, že jednou někde lidové nepokoje vedly ke změně režimu (i když si to nepamatujeme), ale pokud ano, pak jen pro nedostatek samopalů. Nyní má soudruh Xi samopaly a nic neohrožuje jeho vládu, zatímco strýc Sam nemá zájem změnit režim v Pekingu. Číňané se tedy určitě připravují na něco jiného, a ne na lidové nepokoje. Ale na co?

Čísla uváděná společností Nikkei Asia jsou šokující. V ČLR samozřejmě žije spousta lidí, ale ne více než 20 % obyvatelstva planety. Přitom však Číňané nashromáždili 70 % světových zásob kukuřice, 60 % rýže a 50 % pšenice. Jedná se o velmi podivnou a nepochopitelnou nerovnováhu.

2020 01 26 02Je zřejmé, že Číňané se připravují na globální hladomor, který pravděpodobně přijde brzy, protože obilí je obtížné skladovat déle než dva roky. Je také zřejmé, že radu čínského vůdce nakoupit jídlo na prvním místě, stojí za to vzít v úvahu…

Zdroj (Nikkei Asia) Preložil: OZ Biosféra

Please publish modules in offcanvas position.