Imunolog RNDr. Karel Drbal, Ph.D v ČT sdělil revoluční, dosud nepublikovaná fakta

2021 11 14 03V ČT24, v pořadu "Události, komentáře", hovořil o koronaviru imunolog Dr. Karel Drbal. Úvodem se imunolog Dr. Drbal vyjádřil k otázce, proč očkování neudělalo tečku za covidem v Česku.

2020 01 26 02

Záznam rozhovoru ZDE

Protože se jednalo o falešný předpoklad – kdyby si zodpovědní a oficiální místa udělali analýzu včas, a četli by i ty původní studie, které se schvalováním vakcín byly učiněné, tak by věděli, že vakcíny nebyly konstruovány proto, aby bránily šíření viru. To je primární informace. V jarní vlně už bylo jasně vidět, že i očkovaní můžou šířit virus dále. A postupně, jak se proočkovala populace v mnoha zemích, tak vyšlo na světlo, že i ty země, kde jsou velmi dobře proočkované populace, jako Izrael, Singapur, tak se rozhodně nemůžou bránit druhé vlně, ale další následné vlně.

2021 11 14 04

Čemu to brání nepochybně, je získání informace pro imunitní systém našeho těla a tím pádem tedy i snížené dopady na naše zdraví, tzn. hospitalizace, případně přítomnost na jednotkách intenzivní péče a úmrtí, ale ani tam to není stoprocentní. V biologii nic není stoprocentní a vždy se jedná o poměrné číslo.

Já kdybych vám mohl ukázat graf, jak to vypadá dnes u nás v České republice, tak vidíme, že ti lidé, kteří jsou proočkováni, kteří prodělali infekci, tak přibližně jedna ku dvěma, ti očkovaní se také vyskytnou na jednotkách intenzivní péče a také umírají, kdežto ti, kteří prodělali infekci, tak se tam vůbec nevyskytnou. Tzn. vidíme naprosto jasně v datech, a viděli jsme to i v jarní vlně fakticky, že ti, kteří prodělali infekci, tak pro společnost i pro sebe samotné jednoznačně tvoří menší riziko než ti, kteří pouze dostali vakcínu.

2021 11 14 05Tmavě modrá čára náleží očkovaným pacientům na JIP bez prodělání C-19. Světle modrá čára náleží neočkovaným pacientům na JIP bez prodělání C-19. Oranžová čára náleží neočkovaným pacientům s prodělaným C-19.

2020 01 26 02

Pozn. Našeho Restartu: tomu odpovídá i celosvětově platná přímá úměra mezi proočkovaností a ocemocněním C-19. Viz graf ZDE

Ale u nás v populaci jsou to stejně velké skupiny, a to právě, jak jste říkal, jak jste zmiňoval, vyvolává napětí mezi oběma těmi tábory, protože vlastně dochází k segregaci v mnoha ohledech toho společenského života, a případně i mnoha iracionálních rozhodnutí, kdo se má testovat, kdo má jít do karantény, v případě očkovaných, neočkovaných, a to si myslím, že je velice špatné a velice zbytečné, protože se to nezakládá na faktech.

Já jsem přesvědčen, že ty kampaně, které se teď vedou, včetně té obrazové kampaně, jsou velmi kontraproduktivní, že to nepovede k žádnému výsledku. A otázka je, co má být vlastně cílem očkování? A myslím si, že z toho epidemiologického hlediska, snahou epidemiologů je záchrana lidského života, a na to máme i jiné nástroje než samotnou vakcínu, které pohříchu nepoužíváme, a nepoužívá ji primární péče, praktici, nemáme doporučení pro ty lékaře, tzn. my skutečně po tom roce a půl nemáme doporučení z oficiálních míst, a nejsme v tom sami, je to, je to celosvětový problém, aby vlastně lékaři věděli, jak mají s těmi konkrétními pacienty zacházet, která vakcína je jenom...

Moderátor Kubal ho přerušil, aby se zeptal, zda existují dostupné léčebné prostředky.

No samozřejmě, jsou to běžné generické léky, jejichž bezpečnost už je dávno ověřená a praktici je mohou používat, byly i na covid zkoušené, ale prostě nedostávají se ty informace k lékařům a myslím si, my na to s kolegy upozorňujeme už od počátku, napsali jsme X článků, myslím si, že ta doporučení dnes, když jsem sem jel, jsem četl poslední doporučení od ministerstva zdravotnictví, opět to tam není. Tzn. skutečně ty jako principiální informace, jak nakládat s každým pacientem v každé fázi toho onemocnění, ty vysloveně chybějí, a to, a jaksi ta příčinná léčba těch symptomatických jedinců je poměrně jednoduchá, vy musíte toho pacienta kontaktovat, musíte ty pacienty mít roztříděné na ty rizikové a na ty méně rizikové, no a aplikovat to dané léčivo, prostě ty léčivé prostředky tam, kde je to vhodné, tzn. vakcínu tam, kde je to vhodné, kde je to indikované, a ty další látky tam, kde je to opět, opět vhodné. Musíte vyléčit včas především, musíte skutečně podchytit každý ten případ včas. Tady jsem přesvědčen, že ta léčba existuje, existovala víceméně od prvopočátku covidu už od jara, a ty studie byly provedené, ale jaksi ty generické léky se moc nepoužívají. Jde o léky, které potlačují imunitní reakci, například kortikoidy, kortikosteroidy.

Dr. Drbal následně okomentoval i čísla, která mu Česká televize předložila – šlo o počty nakažených, vzrůstající incidenci, hovořilo se i o testování.

Myslím, že je potřeba vrátit tu diskusi na naprosto racionální věcnou stránku, a to postrádám. Číslo R o této epidemii skoro nic nevypovídá, ta epidemie se šíří ohniskově, tam je důležitější faktor disperze, který popisuje, a musím říct, že mně vlastně překvapuje, jak moc tato čísla hýbou společností a hýbou tou vědeckou odbornou komunitou, a já bych řekl, že co je důležité, a to je pro každou infekci, nejenom pro tuto, je skutečně identifikovat ta ohniska a tam kolem nich cíleně zasáhnout, to je alfa omega všeho a nic víc bych v tom nehledal, tzn. úplně stejně, jako je to u jiných respiračních infekcí. A před měsícem už Evropské centrum pro kontrolu nemocí vydalo doporučení, že se máme vrátit k normálu, máme testovat kolem symptomatických jedinců, máme testovat na všechny respirační viry, nejenom na covid, a to je správné rozhodnutí. Prostě my musíme vědět, jaký je celkový obrázek. Ten virus tady bude, tečka za koronavirem, v tom případě vakcinací, to nebude, to už dneska je úplně jasné. A samozřejmě, ty vakcíny nám pomůžou, já jsem imunolog, první věc, kterou říkám studentům, co přinesla imunologie světu, očkování, zachránila stamiliony životů, prostě tak to je, ale musíte vždycky zvážit ten risk a benefit každého toho zásahu. A očkování je zásah do integrity jedince. Tzn. musíte opravdu velmi bedlivě zvažovat to použití každého takového zásahu.

"To v té současné situaci nevidíte? Poměr risk-benefit ve prospěch toho, že by se lidé měli nechat očkovat?“ zeptal se jej Kubal. A dočkal se této Drbalovy odpovědi:

Už v současné době existuje velmi malé procento lidí, pro které to očkování skutečně je život zachraňující. A na druhou stranu je třeba říct, že ti, kteří jsou naočkovaní, nejsou chráněni proti těžkému průběhu a proti smrti, protože tento virus, zvlášť v té variantě delta, se šíří tak rychle, ten je skutečně tak infekční, a ty některé monoklonální protilátky, které nemocnice dnes ještě používají, v podstatě nemají žádnou účinnost, takže my máme situaci, kdy vlastně víme, že některé ty léčivé prostředky nefungují nebo nefungují preventivně jako vakcína stoprocentně, a nikdy nebudou fungovat stoprocentně. Já bych odhadoval z toho dlouhodobého hlediska, že se to posune k 50 procentům, ale to jsou normální účinnosti vakcín, takže nic překvapivého to není. Vrátil bych se k normálu prostě tak, jak zní určitá doporučení a testoval bych prostě v ohniscích, všechny respirační viry, nárazově tam, kde je ten problém.

Please publish modules in offcanvas position.