Čína svou spotřebou plynu ohromila Gazprom: Kapacitní možnosti dodávek jsou ale omezené

Míra spotřeby plynu v Číně je ohromující, řekl generální ředitel Gazpromu Alexej Miller. Ruský Gazprom však zatím není schopen do země dodávat obrovské objemy plynu.

„Nejdynamičtějším a nejrychleji rostoucím je čínský trh, který nás každý rok jednoduše omráčí tempem růstu spotřeby“, řekl generální ředitel Gazpromu Alexej Miller na výročním zasedání mezinárodního obchodního kongresu.

2020 01 26 02Pozn. Našeho Restartu: Je mimo rámec jakýchkoli pochybností, že agresivní protiruská politika České republiky již brzy přinese své více než trpké plody v podobě KATASTROFÁLNÍ energetické a surovinové krize, o jaké Češi nemají ani ponětí. Zřeknutí se naprosto výborné a bezkonkurenční ruské nabídky na dostavbu JE Dukovany a Temelín (více ZDE), stejně jako podvolení se eurounijní likvidační politice ve výrobě elektřiny bude znamenat již v blízké budoucnosti jediné ─ dojde ke zhroucení českého hospodářství. O to více, že lidstvo stojí na prahu globálního ochlazení světového klimatu se všemi z toho plynoucími důsledky, včetně hrozby hladomoru.

2021 09 20 02Vedoucí ruské společnosti poznamenal, že v první polovině roku se spotřeba plynu v Číně zvýšila o 15,5 %, zatímco dovoz – o 23,8 %. Podle Alexeje Millera může Čína v roce 2021 dovážet 160 kmplynu se spotřebou 360 km3.

„Pokud jde o naše dodávky do Číny, ty rostou a v tuto chvíli od začátku dodávek na základě smlouvy na 30 let již dosahují více než 10 kmplynu, zatímco Gazprom v některých dnech překračuje denní smluvní závazky na žádost našich čínských kolegů“, řekl Alexej Miller.

Podle šéfa Gazpromu je rusko-čínský kontrakt jedinečný: „Je to největší kontrakt na dodávky plynu na světě – 30 let, každý rok 38 kmplynu. A Čína se doslova v okamžiku, po podepsání této smlouvy, stala jedním z našich největších spotřebitelů. A dnes vlastně říkáme, že spolupráce mezi Ruskem a Čínou je spolupráce mezi největším výrobcem a největším dovozcem.“

Současným největším dodavatelem plynu do Číny je Turkmenistán. Prezident země Gurbanguly Berdimuhamedov uvedl, že do ČLR je ročně dodáváno 40 km3 turkmenského paliva a plánuje se jeho zvýšení na 65 km3.

V celkovém objemu čínského dovozu současné ruské dodávky nehrají vážnou roli, ale samotný Gazprom je zatím nemůže technicky ani zvýšit. Podle smlouvy dosáhne společnost jen v roce 2025 38 km3 ročně a letos by jich mělo dosáhnout 10 km3. Na základě údajů společnosti letos Gazprom prostřednictvím Power of Siberia exportoval zhruba 6 km3.

Čína se letos snaží maximalizovat dodávky plynovodu z potrubí, protože je výrazně levnější než dodávky LNG (zkapalněný plyn). Interfax například uvedl, že ve druhém čtvrtletí byla cena ruského plynu pro Čínu 148 $/1000 m3. Zásilky LNG se přitom prodávaly za více než 400 $/1000 m3.

Please publish modules in offcanvas position.