Více než polovina Rusů není ochotna přistoupit na očkování proti COVID-19

Zdroj: Sovětskaja Rossija (překlad Náš Restart)

2021 07 06 0254 % dotázaných Rusů není ochotno podstoupit očkování proti koronaviru, je ochotno se naočkovat pouze 25 % respondentů, dalších 19 % uvedlo, že již bylo očkováno.

Podle průzkumu "Levada-centr" (nekomerční organizace, podle Ministerstva spravedlnosti RF opoziční vůči vládnoucímu režimu) jsou nejvíce ochotni se naočkovat respondenti ve věku od 18 do 24 let a ve věku od 40 do 54 let (obě věk. skupiny po 27 %), nejméně ze všech – Rusové ve věku od 25 do 39 let, mezi nimi jsou ochotni se naočkovat pouze 22 %, avšak 65 % není ochotno tak učinit. Nejvíce proočkovanou věkovou skupinou zůstávají Rusové ve věku 55 let a výše ─ 25 %, nejméně proočkovanou skupinou jsou respondenti ve věku 18-24 let (11 %).

Průzkum rovněž ukázal, že téměř 2/3 rusů se nákazy koronavirem nebojí (57 %), dalších 41 % respondentů uvádí, že přesto se bojí onemocnět. Tento trend trvá od února 2021. Mezi těmi, kteří se obávají infekce koronavirem, 37 % je připraveno se naočkovat a 20 % již bylo očkováno. Mezi těmi, kteří se nákazy nebojí, jest ochotno se naočkovat pouze 16 % a 19 % již očkováno bylo.

Podotýkáme, že ochota se nechat naočkovat, stejně jako podíl již naočkovaných Rusů, se řadí k těm, kdo schvaluje činnost Vladimíra Putina: 31 % je připraveno k očkování, 45 % – nejsou ochotni, 22 % odpovědělo, že se již očkovali. Mezi těmi, kteří neschvalují činnost prezidenta, pouze 14 % je ochotno přistoupit k očkování, 71 % není ochotno, 14 % odpovědělo, že již bylo očkováno.

Nejrozšířenějším důvodem pro odmítnutí očkování se jeví obavy z vedlejších účinků vakcíny (33 %), dalších 20 % si myslí, že je třeba vyčkat konce experimentální fáze vakcinace, 16 % Rusů si je jisto, že očkování ve své podstatě nemá smysl podstoupit. Mezi těmi, kdo není ochoten přistoupit k očkování, 41 % tak neučiní za žádných okolností, další čtvrtina (24 %) jen tehdy, když bude završena experimentální fáze a bude garantována záruka bezpečnosti vakcíny, 7 % odpovědělo, že na očkování přistoupí jen z donucení.

Více než polovina Rusů (58 %) tak či onak nepodporuje povinné očkování proti koronaviru (přitom více než třetina (39 %) povinnost vůbec nepodporuje). Povinné očkování podporuje 38 % Rusů. Nejvyšší popularitě povinné očkování se těší mezi Rusy ve věku 55 let a starší, nejmenší podporu má povinné očkování mezi respondenty 25-39 let.

Pozn. Našeho Restartu: Prorežimní televize v Rusku hlásá, cituji doslova: "62,5 % Rusů se staví jednoznačně za vakcinaci." Konec citace. Jak poznamenal v diskusi pod článkem diskutér č. 11 (ZDE), prorežimní ruská TV lže!

66 % Rusů soudí, že očkování by mělo být dobrovolné. 14 % se domnívá, že očkování by mělo být povinné pro některé skupiny občanů ─ například pro lékaře, pečovatele, pracovníky v dopravě a obchodu. 19 % Rusů je přesvědčeno, že očkování by mělo být povinné pro všechny kromě těch, kteří mají kontraindikace.

Please publish modules in offcanvas position.