Kdo nahradí Vojtěcha Filipa? KSČM chce šéfovat devět lidí, z toho čtyři poslanci

JUDr. Vojtěch Filip po 16 letech v čele komunistů za necelý měsíc skončí.

Přinášíme přehled uchazečů i ozbor možných dopadů změn ve stranickém vedení.

2020 12 23 13vůli epidemii se sice sjezd KSČM uskuteční až v listopadu, ale o novém vedení by měl rozhodnout její ústřední výbor 10. dubna v Nymburku.

2021 01 10 09ak potvrdila mluvčí strany Helena Grofová, kandidaturu potvrdilo devět zájemců. Komunistická strana Čech a Moravy, která už tři roky toleruje menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD, momentálně osciluje kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do sněmovny. 

2021 03 22 022020 12 23 12ístopředseda sněmovny PČR JUDr. V. Filip se vždy profiloval jako diplomat, který dává přednost dohodám před spektakulárním boucháním do stolu. Právě proto by podle informací Deníku jako svou nástupkyni rád viděl předsedkyni rozpočtového výboru Miloslavu Vostrou. Ta je zosobněním konsensu, ale postrádá potřebné charisma a razanci. Širší veřejnost ji téměř nezná. Podobně jsou na tom její kolegové Stanislav Grospič a Hana Aulická Jírovcová.

 

Odpůrci spojenectví s Andrejem Babišem

2020 12 22 05aleko viditelnější je europoslankyně a místopředsedkyně strany Kateřina Konečná, již však hendikepuje dlouholeté působení v Bruselu. Členy ÚV tudíž mohou zaujmout kandidáti, kteří se v poslední době prezentují coby odpůrci spojenectví s Andrejem Babišem. Kromě bývalého stranického místopředsedy Josefa Skály jde především o poslance Leo Luzara (Zdeněk Ondráček nominaci má, ale kandidaturu dosud písemně neodsouhlasil). 

Ti by, stejně jako Konečná, po převzetí otěží pravděpodobně zaveleli k vypovězení toleranční dohody s ANO, aby do horké části kampaně vstupovali jako lídři protivládní, protestní levicové strany. Záminkou by jim mohlo být pět miliard korun, které oproti svému slibu Babiš do konce března asi vrátí ministerstva obrany na armádní investice.

2020 12 22 03ro Babišův kabinet by to zřejmě mělo fatální důsledky. Komunisté by mu například stěží pomohli při prodlužování nouzového stavu, sestavování státního rozpočtu nebo s normou o kurzarbeitu. Otazník by visel i nad stavebním zákonem. Jeho vládní podobu komunisté v čele s Filipem zatím podporují. 

2020 12 22 03osuny v KSČM mohou aktivovat také prezidenta Zemana a jeho snahu o obměnu vlády, eventuálně její pád a dosazení úřednického kabinetu. Rozbuškou by mohlo být zvolení Tomáše Petříčka šéfem ČSSD. Sociální demokraté si svoje vedení zvolí o den dříve než komunisté.

Kdo chce být předsedou KSČM

  • Hana Aulická-Jírovcová (Most)
  • Stanislav Grospič (Mladá Boleslav)
  • Jan Klán (Kutná Hora)
  • Kateřina Konečná (Nový Jičín)
  • Leo Luzar (Ostrava)
  • Martin Říha (Brno)
  • Josef  Skála (Praha 1)
  • Miloslava  Vostrá (Kladno)
  • Jan Zámarský (Bruntál)

Please publish modules in offcanvas position.