bsolutní čísla, tedy částky v Kč, nemají smysl. Co má však smysl, jsou RELATIVNÍ, tedy srovnávací čísla daná POMĚREM DŮCHODU A MZDY pro daný rok. Resumé? Důchody v poměrném (relat.) srovnání se mzdami po r. 1989 pomalu, avšak VYTRVALE KLESAJÍ.
upní síla průměrného Čecha odchodem do důchodu z měsíce na měsíc skokově klesne. Nástupní důchod vůči předchozí mzdě představuje v průměru méně než 35 %. V r. 1989 to bylo však asi 55 %. A jak si stojíme ve srovnání s ostatními čl. zeměmi EU? Více než zle.
íce než 80 % čistého příjmu odpovídá penze v Maďarsku, Portugalsku, Španělsku, Británii, Rakousku či Irsku. V Lucembursku se důchod čistému výdělku dokonce blíží, v Nizozemsku ho dokonce překračuje (!), tj. důchod je tam vyšší oproti mzdě před odchodem do důchodu! Kolem 70 % čisté mzdy mají třeba Švédové, Lotyši, Belgičané či Italové.
Podobně jako čeští důchodci jsou na tom jen v Bulharsku a na Kypru. Český stát své důchodce tak doslova dře z kůže, níže se nacházející graf ČSÚ to potvrzuje bez jakýchkoli zbytečných diskusí: