NEVEŘEJNÁ DISKUSE    Dotazy a příspěvky ke zveřejnění nám zasílejte na e-mail nas-restart@yandex.comZa provozování webu se musí platit, prosíme případné dárce o příspěvek na účet 0529639103/0800. Děkujeme!

Václav Klaus: Prymulovi věřím velmi málo. V roušky nevěřím vůbec

2020 10 10 01Bývalý prezident Václav Klaus v rozhovoru uvedl, že nechová velkou důvěru k ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi. Koronavirus je prý používán jako nástroj pro přeměnu společnosti. První otázka, které bývalý prezident v rozhovoru pro Reflex čelil, byla, zdali nový druh koronaviru je důvodem ke znepokojení.

„Já si myslím, že to skutečně k znepokojení je. Abychom to bagatelizovali, to já bych nikdy nedělal. Na druhé straně je potřeba to zasadit do kontextu a ta zdánlivě hrozivá čísla je potřeba s něčím porovnat. Že to souvisí s počtem testů, je naprosto jasné. To že je někdo nakažený vůbec neznamená, že je nemocný. To se tady u nás pořád plete dohromady. Zatřetí, když je někdo nemocný, tak se nemluví o tom, jak moc je nemocný – někdo o tom vůbec ani neví, někdo má malou chřipčičku, někdo je na tom hůř. A tak dále“, uvedl bývalý prezident a dodal, že nelze jedno konkrétní číslo vytrhávat z kontextu.

Václav Klaus následně poukázal na skutečnost, že nový druh koronaviru není ze strany medicíny pochopen.


Exprezident Václav Klaus v rozhovoru pro Prostor X pojednává o koronaviru, ale také o volbách, které se uskutečnily minulý týden. Podle něj došlo k vítězství nové levice – do ní řadí i Piráty a hnutí ANO Andreje Babiše.

2020 01 26 02Viz video ─ ZDE

Já můžu vylítnout z kůže, když sleduji ČT24 bez zvuku, tak čtu ty zprávy... Včera: dramatická zpráva s třemi vykřičníky, 10 tisíc nakažených. Drama. 10 tisíc ve Francii, která je 4× nebo 5× větší než Česko. To znamená, že to je polovička toho, co v Česku. Nicméně, tahle zpráva neustále zahlcuje“, podotkl Klaus.

„Nemyslím si, že se jedná o to, že by někde nějaký ďábelský ničitel světa sídlil ve svém podmořském království, v podivném ponorkového týmu, který známe z James Bondů, kde sídlí pod mořem a připravuje zničení světa... A pak přijde hrdinný James Bond alias Prymula a ten toho člověka přemůže a zničí. Tak takhle my si to nepředstavujeme... a dokonce já jako společenskovědně založený člověk... je to karikatura výkladu lidské společnosti. O tom, že někteří jedinci mají sklony, tendence vyvolávat tady ty paniky... My to nazýváme synergický efekt blouznivých ideologií na straně jedné, a některých zájmů včetně zájmu výrobců vakcín a podobných věcí – to ano, je to synergický efekt tohoto. A spíš říkáme, že je to taková lavina, ke které velmi často stačí jenom cvrknout a ten jeden malinký kamínek spustí tu lavinu. Takže to cvrknutí do toho kamínku, to není z mého ohledu konspirace někoho. Takhle lidská společnost triviálně neběží a takhle organizovaná není. Je to synergický, souhrnný efekt všech těchto věcí“, podotkl.

Co se týče uplynulých krajských voleb, pohořely podle něj dvě staré levicové strany (ČSSD a KSČM), ale došlo k vítězství nové levice. „Tyto volby byly vítězstvím nové levice, kterou prezentují zejména Piráti, ale všechny takové ty podivné strany a straničky jako STAN a takové", řekl. Nová levice je podle něj i hnutí ANO Andreje Babiše. Zároveň také zkonstatoval, že jsou vytvářeny chaotické koalice.


„To, že může dojít najednou k takovému radikálnímu zrychlení formálně nakažených, to jasně říká, že o té nemoci vůbec nic nevíme. Já jsem od žádného pana Prymuly nikdy neslyšel, proč se to stalo“, prohlásil v rozhovoru s Čestmírem Strakatým. Bývalý prezident konstatoval, že nástroje používané pro boj s nemocí, a hlavně jejich důsledky, považuje za horší než samu nemoc.

„Já hodnotím vedlejší efekty za mnohem hrozivější než samotnou epidemii. Není pravda, že by epidemie covidu způsobila větší úmrtnost. Nemáme více mrtvých, než jsme měli v předchozích letech. To si myslím, že je klíčový ukazatel. Další věc je známý fenomén, že umírají lidé na covid, ale v 90 % nebo 85 % mají tito lidé paralelní vážné nemoci, které různí lidé odhadují, že 70 % z těchto lidí by stejně nežilo déle než rok, i kdyby nedostali žádný covid“, prohlásil.

V souvislosti s přibývajícím počtem lidí v nemocnicích bývalý prezident zmínil, že existují objektivní problémy, které nesouvisejí s nemocí, jež je v nemocnicích drží.

„Není pravda, že lůžkové kapacity nemocnic jsou přecpané. Spousta lidí na lůžkách jsou lidé, které není kam vrátit. Jsou zavřené různé domovy důchodců a podobné. (…) Jestli v nemocnicích nechávám spousty lidí v pořádku, jimž zavřeli domov důchodců a oni se nemají kam vrátit, tak potom budou ty kapacity přecpané“, prohlásil Václav Klaus.

Bývalý prezident rovněž uvedl, že před několika dny měli v jeho institutu půldenní debatu s jedním z předních českých lékařů akutní medicíny, „a ten to také nevidí tak dramaticky“.

„Nebezpečnější je, jak na to naše společnost reaguje. Ta reakce prostých lidí by nemusela být špatná, ale lidé jsou vylekáni nekonečnými zprávami o tom, kolik lidí zemřelo, co se v jaké zemi stalo. (…) Žádná nemoc nemá tak vysoké PR, jako má covid“, myslí si bývalá hlava státu. „Já nevím, nakolik je pan Prymula odborník na slovo vzatý v této věci. Já mu věřím velmi, velmi málo“, konstatoval Klaus.

On sám se podle vlastních slov ve svých činnostech neomezuje, a to nehledě na svůj relativně vysoký věk.

„Já jsem super-riziková skupina, mně bude příští rok 80 let, já bych ani neměl vycházet z domu. Já ale vycházím z domu od začátku této pandemie, dělám všechno, co jsem dělal kdykoli předtím a nevěřím v roušky. Tudy cesta opravdu nevede“, uvedl.

Podle jeho názoru je pro zvládnutí situace nezbytné používat racionální přístup a „přesně stratifikovat“, kdo je nemocný vážně, kdo je nemocný polovážně a zacházet s covidem stejně jako s každou jinou nemocí. „To se v tomto případě neděje, ona dostala to pěkné PR, a tak se s ní zachází úplně jinak“, dodal.

2020 01 26 02Bývalý prezident zastává názor, že koronavirus je používán jako instrument k přeměně společnosti.