NEVEŘEJNÁ DISKUSE    Dotazy a příspěvky ke zveřejnění nám zasílejte na e-mail nas-restart@yandex.comZa provozování webu se musí platit, prosíme případné dárce o příspěvek na účet 0529639103/0800. Děkujeme!

Na šéfa KSČM chce kandidovat 11 lidí

2020 10 07 04očet kandidátů, kteří se chtějí na listopadovém sjezdu KSČM ucházet o předsednické křeslo, se rozrůstá. Svou kandidaturu potvrdilo již 11 členů. Jak již Právo uvedlo, jsou to europoslankyně Kateřina Konečná, místopředseda Stanislav Grospič, poslanec Leo Luzar a bývalý místopředseda Josef Skála.

2020 10 07 04odle informací Práva mezi přihláškami figuruje i předseda Vojtěch Filip, i když ten zatím kolem své kandidatury veřejně mlží. Komise již zaregistrovala i nominaci prvního místopředsedy Petra Šimůnka, bývalé místopředsedkyně a nynější šéfky rozpočtového výboru Sněmovny Miloslavy Vostré, poslance Zdeňka Ondráčka a jeho sněmovní kolegyně Hany Aulické Jírovcové. Do boje se přihlásil i bývalý europoslanec Jaromír Kohlíček a také bývalý brněnský zastupitel Martin Říha.

Vedení nabídne funkce

2020 10 07 04ředseda a místopředsedové KSČM dají v pátek na jednání výkonného výboru své funkce k dispozici. Jak informoval Filip, shodlo se na tom včera celé vedení strany. Zda jedenadvacetičlenný orgán návrh přijme, ale není jasné, byť nálada mezi komunisty se po volebním debaklu blíží bodu mrazu.

"Výkonný výbor rozhodne, jestli naši nabídku přijme a jak připravíme sjezd", prohlásil Filip. Opakovaně ale odmítl jednoznačně odpovědět na dotaz, zda bude znovu kandidovat na funkci předsedy KSČM, v níž působí už patnáct let. "To záleží na každém, kdo je navržen, a myslím, že je logické, že jednotliví funkcionáři zváží nejen své nominace, ale také svůj podíl na výsledku voleb", řekl Filip. Svůj názor sdělí právě výkonnému výboru.

Z dostupných informací plyne, že výkonný výbor přijme nabídku stranického vedení a jeho členy pověří výkonem funkcí až do sjezdu. Nejde totiž o rezignaci, ale spíš o politické gesto.

2020 10 07 04odle Filipa byla včera řeč o příčinách neúspěchu KSČM v krajských a senátních volbách, do pátku by pak měli předsedové krajských organizací přijít s návrhy, jak dál.

"První poznatky jsou známé, zejména jak se nám podařilo oslovit občany, kde jsme chybovali v kampani, ať už z pohledu centra, nebo štábů", řekl Filip. "Musíme hodnotit vše, tedy od složení kandidátních listin, spolupráci mezi centrem a kraji, kritická analýza se musí týkat každého z nás", dodal.