Ostatní strany opisují program KSČM, prohlásil v debatě TV NOVA předs. KSČM V. Filip

2020 09 15 04Hostem v další předvolební debatě na TN.cz byl předseda KSČM Vojtěch Filip, který s moderátorkou Bárou Divišovou probral strategii komunistů v letošních volbách. Rád by například utvořil koalice s dalšími stranami, vyloučil z nich ale ODS nebo TOP 09.

"Chtěli bychom obhájit aktuální počet mandátů v krajských zastupitelstvech, to znamená 86. A chtěli bychom najít partnery, abychom mohli ovlivňovat život v krajích. Už dříve jsme ukázali, že umíme v koalicích za méně peněz udělat více práce", prohlásil předseda komunistů Vojtěch Filip.

2020 09 16 11S ODS a TOP 09 by do koalice komunisté podle něj ale nešli. Spolupráce by nefungovala, protože průnik témat je malý, navíc obě strany se od KSČM distancují.

Komunisté toho koaličním partnerům mohou podle něj nabídnout mnoho. "Za námi nejsou žádné privatizační a různé aféry, ani s veřejnými zakázkami. Poctivost práce je velký vklad do politiky", řekl.

S kampaní to podle něj letos bude složité. "Nejlepší je kontaktní kampaň. Můžeme na ní do detailu vysvětlit hesla, která jsou součástí našeho programu. Například co je pro nás bezpečnost", vysvětluje Filip. Kontaktní kampaně se ale zcela zřeknout nechce. Po Jihočeském kraji například jezdí tradiční komunistický autobus Třešňák.

Co se programu týče, mají ho komunisté podle Filipa unikátní. Ostatní strany podle něj od KSČM opisují. Jmenoval například hnutí ANO nebo KDU-ČSL.

Jedním z požadavků strany je podle Filipa zamezit cizím vojenským základnám na českém území, přestože tu žádné nejsou. "Obava mezi lidmi je a ptají se nás, jestli bychom se postavili proti. A my říkáme, že ano. Kdyby něco takového přišlo, postavili bychom se proti tomu", vysvětluje, proč se tento bod nachází na programu komunistů v Libereckém kraji.

V Senátu KSČM aktuálně nemá jediné křeslo. "Velmi mě to mrzí. Ale snažíme se najít způsob, jak oslovit naše voliče a hledáme v obvodech kandidáty známé z Poslanecké sněmovny, ale také lidi, kteří jsou obecně známí v regionu díky své odbornosti. A tu odbornost nabízíme do Senátu", říká Filip.